آیا بزاق دهان اسیدی است؟ راه هایی برای خنثی کردن بزاق دهان!

بزاق به هضم غذا کمک می کند، اما در دهان شما چه می کند؟ بیشتر مردم می دانند بزاق مایعی است که دهان آن را برای کمک به جویدن و بلعیدن غذا تولید می کند، اما آیا می دانسته اید که بزاق نخستین خط دفاعی در برابر باکتری های عامل بیماری است؟ از آنجا که سطح pH بزاق تأثیر مهمی روی سلامت دهان دارد، بیایید در مورد اسیدی یا بازی بودن بزاق (و علت آن) و راه هایی برای حفظ تعادل در دهان برای کاهش خطر فرسایش و پوسیدگی مینا صحبت کنیم.

اگر می دانید که pH دهان شما از حد تعادل خارج است، راه هایی وجود دارند که به خنثی کردن سطح اسید کمک می کنند تا مطمئن شوید که دندان ها و لثه های شما سالم هستند.

pH دهان شما چقدر است؟

سطح نرمال pH داخل دهان شما باید بین 2/6 تا 6/7 باشد و با آنچه در معده شما یافت می شود متفاوت است، که معمولاً در سطح pH 1 تا 2 اسیدی است. یک دهان سالم PH بالاتری دارد، به این معنا که بیشتر قلیایی است تا اسیدی.

اسیدیته یا بازی در دهان شما روی پوسیدگی دندان و میزان توانایی شما در مبارزه با باکتری هایی که باعث بیماری لثه می شوند تأثیر می گذارد. از این گذشته، سطح اسید می تواند به طور فیزیکی مینای دندان را فرسایش دهد. هنگامی که ما غذاهای اسیدی می خوریم، می تواند به طور موقت سطح اسید را در بزاق ما افزایش دهد یا pH دهان را کاهش دهد.

مهم تر از همه، مطالعات نشان می دهند که افراد مبتلا به بیماری مزمن لثه احتمال بیشتری دارد که سطح اسیدی pH در دهان خود داشته باشند. اما افراد مبتلا به ژنژیویت بیشتر احتمال دارد که سطح pH قلیایی داشته باشند. هنگامی که با دندانپزشک خود برای رفع این مشکلات کار می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که pH بزاق شما کاهش یابد.

pH دهان شما چقدر است؟

pH دهان شما چقدر است؟

بزاق دهان شما اسیدی است یا قلیایی؟

بزاق شما از تعادل بین مواد اسیدی و بازی تشکیل شده است. شما در واقع می توانید سطح pH بزاق خود را در منزل با استفاده از آنچه “کاغذ آزمایش pH هیدریون” نامیده می شود، آزمایش کنید. دندانپزشکان گاهی اوقات آزمایش pH را در مطب خود پیشنهاد می کنند. نکته کلیدی این است که اول صبح بزاق خود را آزمایش کنید و قبل از آزمایش pH چیزی نخورید یا ننوشید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علل و عوامل کبود شدن لثه ها

اگر PH بزاق شما کمتر از 7 باشد، به این معنا است که سطح pH بزاق شما اسیدی است. بالاتر از آن، قلیایی است.

شما واقعاً باید pH متعادلی از بزاق بین 7/6 تا 4/7 داشته باشید. نیاز نیست دقیقاً روی 7 باشد و به هر حال حفظ آن در آنجا غیر ممکن است.

چرا بزاق اسیدی برای دندان ها مضر است؟

سطوح بالای اسید در دهان برای دندان های شما مضر است، زیرا باعث می شود حفره ها و پوسیدگی دندان ها راحت تر ایجاد شوند. این سطوح اسیدی بالاتر همچنین باعث کاهش کلسیم در دندان های شما می شود که می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری مانند حساسیت دندان و دمینرالیزیشن شود، حتی اگر بهداشت دهان و دندان نسبتاً مناسبی داشته باشید. به خاطر داشته باشید، اگر فرسایش اسیدی مینای دندان شما را از بین می برد، نمی توانید آن را دوباره رشد دهید.

حتی اگر بزاق شما مانند یک مایع خنثی کننده در برابر باکتری ها و اسیدهای موجود در غذا عمل می کند، باکتری های اسیدی نیز می توانند به مینای دندان آسیب فیزیکی وارد کنند. اگر در طول روز تصمیم هایی می گیریم یا عفونت هایی داریم که باعث اسیدی شدن بزاق می شوند، بدون اینکه متوجه باشیم اساساً علیه سلامت دندان های خود عمل می کنیم.

هر چه بزاق شما بیشتر اسیدی بماند، آسیب بیشتری به دهان شما وارد می کند. از جمله بین دندان های شما، در سراسر سطوح صاف، و در حفره های عمیق دندان های مولر عقب شما.

چگونه PH دهان خود را متعادل کنید؟

یک رژیم غذایی دارای قلیایی بالا داشته باشید.

هنگامی که می خواهید عمداً pH دهان خود را متعادل کنید، باید با خوردن یک رژیم غذایی قلیایی تر شروع کنید. غذاهای قلیایی شامل مواردی مانند سبزیجات، حبوبات یا نوشیدن شیر است. در واقع، نوشیدن شیر در عرض 10 تا 30 دقیقه می تواند تفاوت چشمگیری در pH دهان شما ایجاد کند. یعنی با فرض اینکه طعم دار یا شیرین نشده باشد!

سبزیجات بیشتری بخورید.

سبزیجات تازه معمولاً قلیایی هستند. با توجه به اینکه برای هضم غذا به مقدار زیادی جویده می شوند، ذرات غذا که با بزاق شما مخلوط می شوند، فواید pH طبیعی را به همراه می آورند و در حین خوردن آنها را به سطح pH قلیایی بزاق تغییر می دهند. سبزیجات بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا PH بزاق خود را قلیایی نگه دارید.

از مصرف الکل و نوشیدنی های قندی و کافئین خودداری کنید.

نوشیدنی های الکلی و نوشیدنی های کافئین دار و قندی همگی دارای خواص اسیدی هستند. یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد یک محیط اسیدی در دهان نوشیدن هر چیز شیرین (از جمله نوشابه رژیمی، قهوه با خامه یا نوشیدنی های ورزشی) است. همین امر در مورد نوشیدن مشروبات الکلی نیز، به علت میزان خشک شدن دهان از نظر فیزیکی در طول این فرآیند، صدق می کند. آیا این بدان معناست که شما هرگز نمی توانید تا آخر عمر از آنها لذت ببرید؟ خیر، اما باید در حد اعتدال باشد، نه اینکه ساعت ها آنها را بنوشید. محدود کردن مصرف شراب و نوشیدن فقط یک فنجان قهوه در صبح یک راه آسان برای قلیایی نگه داشتن pH بزاق است. کاهش میزان مصرف، شروع مفیدی برای متعادل کردن بزاق شما است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد دنچر استوماتیت بدانید

از کربوهیدرات ها و شکر قابل تخمیر اجتناب کنید.

یکی از ساده ترین راه ها برای قلیایی تر کردن رژیم غذایی، محدود کردن نان و شیرینی های شیرین است. مانند مایعات شیرین، کربوهیدرات های فرآوری شده قابل تخمیر سطح PH اسیدی را افزایش می دهند، زیرا باکتری های دندانی دوست دارند از آنها تغذیه کنند. کربوهیدرات ها بلافاصله پس از هضم به شکل قند یا نشاسته در می آیند که سطح pH شما را کاهش می دهد و بزاق شما را اسیدی تر می کند. کربوهیدرات های قابل تخمیر به اندازه مصرف نوشابه مسئول ایجاد حفره هستند! نان فرآوری شده، کراکر، کلوچه و محصولات مشابه هر بار که آنها را می خورید، به معنای واقعی کلمه میکروب های تولید کننده اسید را در دهان شما تغذیه می کنند.

از محصولات دندانی با pH متعادل استفاده کنید.

برخی از انواع خمیر دندان ها و دهانشویه های ضد حفره به طور خاص قلیایی یا بازی هستند تا سطح اسید داخل دهان را هنگام استفاده خنثی کنند. در صورت ابتلا به بیماری پریودنتال فعال که با pH اسیدی در دهان شما همراه است، اینها می توانند مفید باشند. اطمینان حاصل کنید که آنها حاوی فلوراید نیز هستند تا هرگونه دمینرالیزیشنی که قبلاً رخ داده است را جبران کند.

چگونه PH دهان خود را متعادل کنید؟

چگونه PH دهان خود را متعادل کنید؟

دانه ها و لوبیاها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

بیشتر دانه ها و لوبیاها خوراکی های قلیایی هستند و می توانند به از بین بردن بزاق اسیدی کمک کنند. چند گزینه عالی برای گنجاندن در رژیم غذایی خود لوبیا لیما، سویا، دانه کنجد و لوبیا دریایی هستن.

شیرین کننده های مصنوعی را محدود کنید.

شیرین کننده های مصنوعی هنوز برای دندان های شما مضر هستند. چیزهایی مانند نوشابه رژیمی، آبمیوه، یا هر چیزی که روی آن “فاقد قند” درج شده است ممکن است همچنان دارای مواد اسیدی ایجاد کننده حفره باشند. در صورت شک از مصرف آنها اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید. جایگزین های شکر مصنوعی در حد اعتدال خوب هستند، اما برخی از آنها بهتر از بقیه هستند. زایلیتول، قند چغندر و عسل همگی در مقیاس pH اسیدی هستند. این شیرین کننده ها را با استویا تعویض کنید تا از pH قلیایی بزاق حمایت کنید.

با نوشیدن آب بیشتر، ذرات اسیدی مواد غذایی را بشویید.

هر زمان که آب می نوشید، به دفع اسیدها و باکتری های داخل دهان شما کمک می کند. این یکی از سالم ترین کارهایی است که می توانید در طول روز برای از بین بردن بزاق اسیدی انجام دهید. آب لوله کشی بهترین است، زیرا برخی از آب های بطری شده دارای سطوح pH اسیدی نیز هستند. اگر متوجه شدید که چیزی با خاصیت اسیدی خورده اید یا نوشیده اید، توصیه می کنیم بلافاصله پس از آن دهان خود را با آب بشویید. نوشیدن آب بیشتر در طول روز می تواند به حفظ تعادل بزاق و کنترل اسیدها کمک کند.

دانستن اینکه غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید چه تأثیری روی دهان و دندان های شما می گذارند، می تواند به روشن و سالم ماندن لبخند شما برای تمام عمر کمک کند.

pH چگونه با دندان ها و لثه ها ارتباط دارد؟

داشتن دهان اسیدی برای سلامت دهان و دندان مضر است زیرا اگر دهان شما بیش از حد اسیدی باشد، باکتری های موجود در دهان احتمال آسیب “بدتری” دارند. این به نوبه خود، می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بروز بیماری لثه شود. از آنجا که بزاق کمی قلیایی است و به خنثی کردن اسید داخل دهان شما کمک می کند، حفظ تعادل سالم با انجام کارهایی که می توانید برای افزایش تولید بزاق خود انجام دهید، مهم است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کلسیم و ویتامین های D و K = موفقیت کاشت ایمپلنت

حتی اگر هر روز تا جایی که می توانید دندان های خود را تمیز می کنید و مقدار زیادی آب می نوشید، سطوح اسیدی pH همچنان می تواند لبخند شما را خراب کند. یک مثال کلاسیک بیماری رفلاکس معده درمان نشده است: سطوح ثابت اسیدی که از دستگاه گوارش شما بالا می آیند فقط باعث سوزش سر دل نمی شوند. آنها همچنین مینای دندان های شما را فرسوده می کنند.

چگونه pH بزاق دهان خود را پیدا کنیم؟

اگر می خواهید سطح pH بزاق خود را بدانید، دندانپزشک شما ممکن است بتواند نشانگرهای زیستی (بیومارکرهای) بزاق شما را در طول معاینه دندان شما آزمایش کند. سطوح pH بزاق باید کمی قلیایی باشند. ما از قبل می دانیم که افراد مبتلا به عفونت پریودنتال پیشرفته ممکن است pH اسیدی تر از حد طبیعی داشته باشند، بنابراین اگر در حال حاضر برای بیماری فعال لثه تحت درمان هستید، ممکن است این موضوع ارزش بررسی را داشته باشد. سایر دندانپزشکان حتی ممکن است توصیه کنند که pH بزاق خود را با کاغذ آزمایش مخصوص در خانه اندازه گیری کنید. اما برای بدست آوردن عدد دقیق، باید مطمئن شوید که صبح با معده خالی این آزمایش را انجام می دهید (قبل از آن حتی یک جرعه آب هم نباید بنوشید!)

چگونه pH بزاق خود را پیدا کنیم؟

چگونه pH بزاق خود را پیدا کنیم؟

با دندانپزشک خود صحبت کنید

همیشه ایده خوبی است که در مورد سطح pH بزاق خود و هر تغییر دیگری که در سلامت دهان خود مشاهده می کنید با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر دندانپزشک شما می داند که شما علائم فرسایش اسیدی یا بزاق اسیدی دارید، می تواند فلوراید را برای استفاده در منزل یا یک خط محصول خوراکی متعادل با pH تجویز کند تا قبل از آسیب اضافی به خنثی کردن سطح اسید کمک کند. از آنجا که فلوراید به بازسازی مجدد مینای ضعیف دندان کمک می کند، به شما کمک می کند تا از فرسایش و بروز حفره ها جلوگیری کنید. اگر شما فردی هستید که دائماً دچار حفره های جدید می شوید (یا به قول ما دندانپزشکان “پوسیدگی مکرر دندان”) حتماً در مورد سطح pH بزاق خود با دندانپزشک خود صحبت کنید؛ این اقدام می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

آیا بزاق اسیدی است؟ قرار نیست که باشد. pH دهان شما می تواند در طول روز بسته به آنچه می خورید و می نوشید و اینکه آیا شرایط پزشکی یا عفونت های درمان نشده ای دارید که سطح اسید را بالا می برند، در نوسان باشد. آگاهی از PH بزاق می تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات دندانی در آینده جلوگیری کنید و دهان خود را سالم تر نگه دارید. از دندانپزشک خود در مورد آزمایش pH بزاق سؤال بپرسید یا کیتی را سفارش دهید که می توانید در خانه از آن استفاده کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code