چرا دندان های من حساس هستند؟

آیا تاکنون با خوردن یک تکه بستنی یا گذاشتن یک قاشق سوپ داغ در دندان های خود احساس درد و ناراحتی داشته اید؟ اگر اینطور است، شما تنها نیستید. گرچه دردی که با غذاهای سرد یا داغ بوجو می آید می تواند علامت و نشانه حفره و پوسیدگی دندان باشد، اما در افرادی که دندان های حساسی دارند نیز شایع است.

حساسیت دندان یا “حساسیت بیش از حد عاج دندان” دقیقاً چیزی است که به نظر می رسد: درد یا ناراحتی در دندان به عنوان یک واکنش به محرک های خاص، مانند دماهای بالا یا پایین.

این ممکن است مشکل موقتی یا مزمن باشد، و در یک فرد می تواند یک، چندین، یا همه دندان ها را تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل می تواند علت های متفاوت و متعددی داشته باشد، اما در اکثر موارد، حساسیت دندان ها به راحتی و با ایجاد تغییراتی در بهداشت دهانی قابل برطرف شدن است.

 

علائم و نشانه های حساسیت دندان ها

افرادی که حساسیت دندان دارند ممکن است درد و ناراحتی را در واکنش به محرک های خاصی تجربه کنند. ممکن است شما در ریشه های دندان هایی که تحت تأثیر قرار گرفته اند درد احساس کنید. شایع ترین محرک ها عبارتند از:

 • غذاها و نوشیدنی های داغ
 • غذاها و نوشیدنی های سرد
 • هوای سرد
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • غذاها و نوشیدنی های اسیدی
 • آب سرد، مخصوصاً در طول پاکسازی های معمول دندانی
 • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان
 • دهانشویه های بر پایه الکل
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  رژیم غذایی پس از کاشت ایمپلنت های دندانی

علائم و نشانه های شما ممکن است به مرور زمان و بدون هیچ دلیل مشخصی از بین بروند. آنها می توانند خفیف تا شدید باشند.

حساسیت دندانها

حساسیت دندانها

علل حساسیت دندان ها

برخی افراد به خاطر داشتن مینای دندان نازک تر، به صورت طبیعی دندان های حساس تری نسبت به افراد دیگر دارند. مینای دندان بیرونی ترین لایه دندان است که از آن محافظت می کند. در برخی موارد، مینای دندان ها می تواند در نتیجه عوام زیر ساییده شود:

 • خیلی محکم مسواک زدن دندان ها
 • استفاده از مسواک های سفت
 • دندان قروچه شبانه
 • خوردن و نوشیدن مداوم غذاها و مایعات اسیدی

گاهی اوقات، شرایط دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به حساسیت دندان ها شوند. به عنوان مثال، رفلاکس اسید معده می تواند باعث شود اسید از معده و مری بالا بیاید، و به مرور زمان موجب خوردگی و ساییدگی دندان ها شود. شرایطی که منجر به تهوع مکرر می شوند- از جمله گاستروپارزیسgastroparesis  (التهاب معده و مری) و بولیمیاbulimia  (پر خوری)- می توانند باعث شوند اسید موجب خوردگی مینای دندان ها شود.

تحلیل لثه می تواند بخش هایی از دندان ها را بدون پوشش و محافظ کند که باعث حساسیت دندان ها می شود.

پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی، و لب پر شدگی دندان ها، و ساییده شدن پر شدگی دندان ها یا روکش ها می تواند عاج دندان را در معرض محیط دهان قرار دهد، و منجر به بروز حساسیت شود. در این صورت، احتمال دارد که شما به جای همه دهان، در یک دندان خاص یا منطقه خاص از دهان حساسیت داشته باشید.

پس از انجام برخی فرایندهای دندانپزشکی مانند پر کردن دندان، روکش کردن آن، یا بلیچینگ دندان ها ممکن است به طور موقت حساسیت دندان ها را تجربه کنید. در این صورت، حساسیت به یک یا دو دندان مجاور دندانی محدود می شود که فرایند دندانپزشکی روی آن انجام شده است. این معمولاً پس از چند روز برطرف می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تحلیل و پیوند لثه برای کاشت ایمپلنت های دندانی

 

حساسیت دندانها

حساسیت دندانها

تشخیص حساسیت دندان ها از چه طریقی انجام می شود؟

اگر حساسیت دندان ها را برای نخستین مرتبه تجربه می کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند سلامت دندان های شما را مورد بررسی قرار دهد و به دنبال مشکلات احتمالی مانند حفره های دندانی، شل شدن پر شدگی دندان، یا تحلیل رفتگی لثه ها باشد که می توانند موجب حساسیت دندان ها شوند.

دندانپزشک ها می توانند این کار را طی پاکسازی های معمول دندانی انجام دهند. آنها دندان ها را پاکسازی خواهند کرد و یک معاینه چشمی انجام خواهند داد. آنها می توانند دندان های شما را با ابزارهای خاص دندانپزشکی لمس کنند تا آنها را از نظر حساسیت بررسی نمایند، علاوه بر این ممکن است گرفتن تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس را برای اطمینان از عدم وجود پوسیدگی های دندانی تجویز کنند.

حساسیت دندانها

حساسیت دندانها

حساسیت دندان ها چگونه درمان می شود؟

اگر حساسیت دندان های شما خفیف باشد، می توانید درمان های OTC را امتحان کنید. خمیر دندانی را انتخاب کنید که برچسب روی آن نشان دهد به صورت ویژه برای دندان های حساس تولید شده است. این خمیر دندان ها هیچ ماده حساسیت زایی ندارند و می توانند مواد بی حس کننده ای داشته باشند که کمک می کنند عبور ناراحتی به اعصاب دندان مسدود شود.

وقتی نوبت به دهانشویه می رسد، نمونه فاقد الکل آن را انتخاب کنید زیرا کمتر باعث آزار دندان های حساس می شوند.

استفاده از مسواک های نرم تر و آرام تر مسواک زدن نیز می تواند کمک کند. مسواک های نرم همین برچسب را خواهند داشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تورم پاپیلا یا جوانه چشایی نشانه چه چیزی هستند؟

لازم است چندین مرتبه از این راهکارها استفاده شود تا مؤثر واقع شوند. ظرف چند هفته شاهد بهبود خواهید بود.

اگر درمان های خانگی کار نکنند، می توانید با دندانپزشک خود در مورد خمیر دندان ها و دهانشویه های تجویزی صحبت کنید. علاوه بر این می توانند روی دندان های حساس شما ژل فلورایده اعمال کنند یا مواد ضد حساسیت تجویز کنند. این کارها می توانند به استحکام بخشیدن به دندان ها و محافظت از دندان های شما کمک کنند.

حساسیت دندانها

حساسیت دندانها

درمان های پزشکی دندان های حساس

اگر شرایط اصلی موجب حساسیت دندان های شما می شوند، لازم است آنها را درمان کنید قبل از آنکه باعث ساییدگی مینای دندان و آسیب به دندان شوند. رفلاکس اسید معده می تواند با داروهای کاهش دهنده اسید درمان شود، و پر خوری باید تحت نظر روانشناس درمان شود.

تحلیل لثه ها می تواند با آرام تر مسواک زدن و حفظ بهداشت خوب دهان درمان شود. در صورت حساسیت و ناراحتی شدید به خاطر تحلیل شدید لثه ها، ممکن است دندانپزشک شما پیوند لثه را پیشنهاد دهد. این فرایند شامل برداشتن بافت از پلیت (کام یا سقف دهان) و جایگذاری آن روی ریشه دندان برای محافظت از آن است.

علاوه بر اینها، می توانید تمرین کنید از دندان قروچه در طول روز خودداری کنید. کاهش استرس و مصرف کافئین قبل از رفتن به رختخواب نیز می تواند به شما کمک کند از دندان قروچه شبانه شما کاسته شود. اگر این راهکارها عملی نبودند، می توانید شب ها از محافظ دندان استفاده کنید تا از ساییدن دندان ها روی یکدیگر و آسیب به آنها خودداری کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code