آیا پوسیدگی زیر روکش دندانی جدی است؟

روکش های دندانی، کلاهک هایی به شکل دندان هستند که ساختار دندان آسیب دیده یا پوسیده شما را احیاء می کنند، راه حلی متداول برای بسیاری از مشکلات دندانی. آنها در جای خود چسبانده می شوند و به طور کامل قسمت قابل مشاهده دندان طبیعی شما را در خط لثه و بالای آن می پوشانند. اما حتی با وجود این “کلاه های” محافظ، هنوز پوسیدگی دندان در زیر روکش دندان امکان پذیر است.

 

پوسیدگی دندان زیر روکش چیست؟

پوسیدگی دندان در زیر روکش به حفره ای اطلاق می شود که زیر کلاه و روی دندان آسیب دیده یا پوسیده ایجاد می شود. روکش دندانی که اندازه، شکل و عملکرد دندان طبیعی را تقلید می کند، از دندان در برابر آسیب بیشتر محافظت می کند. با این حال، شکست ناپذیر نیست. به مرور زمان، ممکن است باکتری ها در اطراف پایه روکش انباشته شوند و منجر به پوسیدگی در زیر روکش شوند. این تجمع می تواند باعث ایجاد حساسیت، درد و حتی عفونت دندان شود. پوسیدگی زیر روکش در صورت عدم درمان، می تواند آسیب شدیدی به دندان زیرین و ساختارهای اطراف آن وارد کند.

پوسیدگی دندان زیر روکش چیست؟

پوسیدگی دندان زیر روکش چیست؟

علل پوسیدگی دندان زیر روکش

با وجود رعایت بهداشت منظم دندان، ممکن است پوسیدگی دندان زیر روکش رخ دهد. مقصر اصلی چیست؟ بهداشت ضعیف دهان. اگر مراقبت از دهان خود را نادیده بگیرید و اجازه دهید باکتری ها و پلاک ها ایجاد شوند، ممکن است در زیر روکش دندان پوسیدگی دندان اتفاق بیفتد. بعلاوه، پیگیری این موضوع مهم است که در اثر افزایش تحلیل رفتن لثه و قرار گرفتن سطوح ریشه در معرض دید، آیا روکش احساس سستی دارد یا خیر؛ که یک مشکل شایع در روکش های دندانی است.

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آرتریت روماتوئید و بیماری لثه

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان زیر روکش

درک علائم و نشانه های پوسیدگی دندان در زیر روکش به جلوگیری از آسیب شدید کمک می کند:

·       حساسیت دنداناگر مسواک زدن یک دندان حساس باعث ناراحتی می شود، ممکن است پوسیدگی علت اصلی آن باشد.

·       درد دندان – این می تواند یک علامت هشدار دهنده پوسیدگی دندان در زیر روکش باشد.

·       جدا شدن روکش از دندانوقتی دندان زیر روکش می شکند و یک شکاف ایجاد می شود، به این معنا است که هیچ چیزی روکش را به دندان متصل نمی کند. در نتیجه، ممکن است ترمیم دندانی شکسته شود، که نشان دهنده پوسیدگی زیر روکش است.

چگونه از پوسیدگی دندان زیر روکش جلوگیری کنیم؟

در حالی که روکش های دندانی در ترمیم دندان های آسیب دیده فوق العاده هستند، اما از پوسیدگی در امان نیستند. دنبال کردن یک رژیم کامل مراقبت از دندان می تواند از پوسیدگی جلوگیری کرده و طول عمر روکش های دندانی شما را افزایش دهد. بیایید به بررسی برخی از اقدامات پیشگیرانه مؤثر بپردازیم.

معاینه و پاکسازی منظم دندانپزشکی

مراجعه منظم به دندانپزشک نه تنها در سلامت کلی دهان و دندان شما نقش اساسی دارد، بلکه در حفظ سلامت روکش دندانی نیز نقش اساسی دارد. دندانپزشکان می توانند یک پاکسازی کارآمد انجام دهند و می توانند هر گونه عارضه ای که روی روکش شما وجود دارد را در مراحل اولیه تشخیص دهند و برطرف کنند. شما حداقل باید هر چهار تا شش ماه یک مرتبه برای معاینه و پاکسازی روتین به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندانپزشک شما لبه های روکش در جایی که به دندان می چسبد را بررسی می کند. این یک نقطه حساس برای لغزش ذرات غذا و ایجاد پوسیدگی است. پرداختن سریع به آنها تضمین می کند که روکش شما و دندان زیر آن ایمن و بدون باکتری باقی خواهند ماند.

چگونه از پوسیدگی دندان زیر روکش جلوگیری کنیم؟

چگونه از پوسیدگی دندان زیر روکش جلوگیری کنیم؟

اقدامات مناسب بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم برای جلوگیری از تجمع باکتری در اطراف روکش دندان بسیار مهم است. دندان های خود را دو مرتبه در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید تا پلاک های پنهان اطراف روکش ها از بین بروند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هایپردنشیا یا دندان اضافی

شستشوی دهان با آب بعد از هر وعده غذایی و استفاده از دهانشویه ضد میکروبی می تواند باکتری های موجود در دهان را از بین ببرد و خطر پوسیدگی را کاهش دهد. حتماً روی خطوط لثه و حاشیه ترمیم دندانپزشکی خود تمرکز کنید.

گنجاندن مسواک برقی در روتین بهداشتی شما می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند! و به خاطر داشته باشید، نخ دندان در ترمیم دندانی شما خلل ایجاد نمی کند مگر اینکه قبلاً شل شده باشد یا تحت تأثیر حفره ها قرار گرفته باشد.

پرهیز از غذاهای سفت و چسبناک

رژیم غذایی شما به طور قابل توجهی بر سلامت دندان های شما تأثیر می گذارد – حتی اگر روکش دندانی استفاده می کنید نیز همین امر صادق است. اجتناب از مواد غذایی خاص می تواند به جلوگیری از آسیب احتمالی روکش و دندانی که از آن محافظت می کند کمک می کند.

از غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند، مانند استیک، ذرت بو داده، آبنبات سفت و مواد چسبناک مانند آدامس و کشمش خودداری کنید. این خوراکی ها می توانند به روکش دندان فشار وارد کنند و آن را مستعد آسیب کنند.

غذاها و نوشیدنی های قندی یا اسیدی، مانند آب پرتقال و قهوه، می توانند به ایجاد یک محیط اسیدی درون حفره دهان کمک کنند که می تواند به ایجاد پوسیدگی در اطراف روکش کمک کند. به خاطر داشته باشید که پوسیدگی دندان شروع نمی شود مگر اینکه pH به زیر سطح بحرانی 5/5 کاهش یابد.

سبک نگه داشتن رژیم غذایی خود از نظر شیرینی جات، غذاهای اسیدی و ترش، زندگی بهتری را برای روکش شما تضمین می کند و لبخند سالم تر و بدون حفره ای ایجاد می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فیزیوتراپی برای دردهای مفصل فکی گیجگاهی

اجرای این اقدامات پیشگیرانه می تواند به شما کمک کند روکش های دندانی خود را دست نخورده نگه دارید و لبخندتان را به زیبایی درخشان نگه دارید.

گزینه های درمانی برای پوسیدگی دندان زیر روکش

پوسیدگی زیر روکش می تواند یک مشکل جدی باشد. اگر به آن توجه نشود، ممکن است نه تنها به دندان روکش دار شما بلکه به دندان های اطراف آن نیز آسیب برساند. در بدترین حالت ممکن است حتی منجر به از دست دادن توده استخوانی در فک شود.

پس اولین خط دفاعی چیست؟ تشخیص زود هنگام و حذف ساختار دندان عفونی. بخش پوسیده شده به دقت برداشته می شود و ناحیه زیرین به طور دقیق پاکسازی می شود و خطر پوسیدگی بیشتر را از بین می برد. مهم است که به خاطر داشته باشید که یک پر کردگی یا روکش حفره ایجاد نمی کند، بلکه دندان زیر آن حفره ایجاد می کند. بنابراین، بررسی های منظم، حتی پس از نصب روکش، به حفظ سلامت دندان زیرین کمک می کنند.

هنگامی که زدودن پوسیدگی انجام شد، بازنگری درباره وضعیت روکش بسیار مهم است. اغلب، روکش موجود به دلیل ساختار یکپارچه دندان آسیب دیده به تعویض نیاز دارد. روکش جدید کلیدی برای سیل مناسب دندان و جلوگیری از پوسیدگی بیشتر است.

گزینه های درمانی برای پوسیدگی دندان زیر روکش

گزینه های درمانی برای پوسیدگی دندان زیر روکش

نتیجه گیری

پوسیدگی دندان زیر روکش را نمی توان ساده گرفت. این یک مشکل جدی است که در صورت عدم درمان می تواند نه تنها به دندان روکش دار بلکه به دندان های اطراف آن نیز آسیب برساند. بهترین دفاع شما تشخیص زود هنگام و حذف فوری ساختار دندان پوسیده است. هنگامی که پوسیدگی از بین رفت، ممکن است به یک روکش جدید نیاز داشته باشید تا به طور مؤثری دندان را سیل کنید و از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کنید. سلامت دندان شما مهم است، بنابراین اجازه ندهید پوسیدگی به دندان زیر روکش شما نفوذ کند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code