عفونت دندان

دندان ها انباشته از اعصاب هستند، به همین دلیل است که درد دندان، حتی اگر تنها قسمت کوچکی از دهان را درگیر کند، مشکل کوچکی نیست. درد دندان می تواند بسیار آزار دهنده باشد و معمولاً نتیجه مشکلات عمیق تری است. منشاء درد ممکن است عفونتی باشد که موجب التهاب، حساسیت، یا درد شدید دهان شده است. باید بدانید علت معمول عفونت دندان شما چیست و با رعایت مراقب های بهداشتی دهان و کمک دندانپزشک چگونه می توان درد آن را از بین برد.

عفونت دندان

عفونت دندان

علائم و نشانه ها

التهاب و درد ضربان دار دندان، نخستین علائم و نشانه های یک مشکل هستند. مشکلی که هنوز چندان پیچیده نشده است، اگر بدون درمان باقی بماند می تواند موجب عفونی شدن دندان و درد شدید ، قرمزی، و تورم آن، و بروز تب شود که نشان می دهد بدن تلاش می کند با عفونت مبارزه کند. علاوه بر این ممکن است در دهان خود مزه بد یا بوی بدی احساس کنید که با مسواک زدن و چرخاندن دهانشویه در دهان از بین نمی رود. در برخی موارد، ممکن است یک دندان شکسته داشته باشید، اما احتمال دارد عفونت هایی که در عمق مرکز دندان هستند پنهان باقی بمانند بدون اینکه هیچ علامت یا نشانه ای غیر از درد و التهاب وجود داشته باشد.

برخی علائم حاکی از اینکه حفره کوچک دندان پیشرفت کرده و منجر به عفونی شدن آن شده است، عبارتند از:

  • درد ضربان دار در دندان، استخوان فک، یا گردن
  • تورم گونه
  • حساسیت به مواد سرد یا گرم
  • حساسیت با وارد آمدن فشار
  • تب
  • تورم غدد لنفاوی در گردن
عفونت دندان

عفونت دندان

 

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آفت دهان چیست؟

باید به شما هشدار دهیم که اگر هم تب دارید، هم تورم، یا در تنفس و بلع مشکل دارید، باید فوراً تحت درمان پزشکی و دارویی قرار بگیرید. اینها علائم و نشانه های عفونت شدیدی هستند که ممکن است به استخوان فک و قسمت های اطراف آن منتشر شده باشد. در صورت امکان، برای یک درمان یک جلسه ای به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر امکان مراجعه به دندانپزشک را ندارید، به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه نمایید.

عفونت دندان

عفونت دندان

 

علل عفونی شدن دندان

انجمن دندانپزشکان آمریکا هشدار داده است که اکثر عفونت های دندان نتیجه عدم درمان پوسیدگی دندان یا وجود ترک در آن هستند. وقتی باکتری به درون مینای دندان نفوذ می کند، می تواند موجب عفونی شدن اعصاب ظریف و شکننده داخل بافت پالپ دندان شود، و منجر به بروز عفونتی خواهد شد که عموماً تحت عنوان “آبسه” شناخته می شود. دندانی که آبسه کرده است نیاز به درمان دندانپزشکی دارد. هر چه برای قرار گرفتن تحت درمان بیشتر صبر کنید و زمان بیشتری از دست دهید، ممکن است عفونت بیشتر گسترش یابد.

هر دندانی می تواند دچار آبسه شود، زیرا همه دندان ها دارای بافت حساسی هستند که مستعد عفونی شدن است. هر چند، برخی تحقیقات حاکی از این هستند، دندان های مولری که دارای فرو رفتگی های عمیق تری هستند، بیشتر مستعد حفره می باشند. در برخی موارد، عفونت می تواند حتی به استخوان فک نیز برسد و باعث شود نیاز باشد جراحی بزرگی روی دهان انجام شود. بنابراین، مهم است به محضی که متوجه شدید ممکن است دندان شما عفونی شده باشد، فوراً به دندانپزشک مراجعه نمایید.

عفونت دندان

عفونت دندان

گزینه های درمان دندان عفونی

قبل از ترمیم دندان، دندانپزشک باید عفونت آن را پاکسازی کند، که درمان ریشه (عصب کشی) نامیده می شود. برای انجام درمان ریشه نیاز است دندانپزشک داخل دندان را با دریل بتراشد و تخلیه کند تا به قسمت عفونی دسترسی پیدا کند. پس از تخلیه عفونت و باکتری ها، کانال ریشه با یک محلول آنتی باکتریال پاکسازی می شود، و پس از پر کردن حفره آن با مواد مخصوص، روکش روی آن قرار می گیرد تا از دندان محافظت کند. درمان های ریشه، بسته به مدت زمان فعال بودن عفونت، می توانند جزئی یا بزرگ باشند. پس از درمان عفونت ممکن است دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  راهنمای انتخاب مواد روکش و اباتمنت برای ایمپلنت های تکی

پیشگیری از عفونی شدن دندان

هیچ کس دوست ندارد با درد و ناراحتی ناشی از عفونت دندان مواجه شود. به همین دلیل پیشگیری از چنین مشکل بزرگی مهمترین بخش طرح درمان دندانپزشکی است. همیشه نمی توان مانع شکسته شدن یا ترک خوردن دندان شد. اما می توان از حفره هایی که در نتیجه عادات نادرست دهانی بوجود می آیند پیشگیری کرد. حداقل دو مرتبه در روز، با خمیر دندان فلورایده مسواک بزنید تا به مدت 12 ساعت با باکتری ها و میکروب ها مبارزه کند.

با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می توانید از شر باکتری هایی رها شوید که می توانند به داخل مینای دندان نفوذ کنند و منجر به پوسیدگی (کرم خوردگی و ایجاد حفره) دندان شوند. علاوه بر این، با مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام پاکسازی تخصصی و جرمگیری دندان می توانید از عفونی شدن دندان پیشگیری نمایید. در این جلسات دندانپزشک با گرفتن عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس می تواند مکان هایی که احتمال ایجاد حفره در آنها بالا است، و نیز قسمت های سست و ضعیف دندان را بیابد و مشکلات جزئی را پیش از آنکه جدی شوند، درمان نماید.

اجازه ندهید عفونت دندان موجب شود زندگی شما مختل شود. اگر با هر یک از علائم و نشانه های درد دندان گفته شده مواجه شدید، بهتر است به جای درمان های خانگی به فکر درمان های دندانپزشکی باشید، زیرا این علائم بدتر می شوند و مشکلات وخیم تری بوجود خواهند آورد که در نهایت موجب از دست رفتن دندان خواهند شد. در این صورت مجبور به کشیدن دندان و انجام درمان هایی خواهید بود که نیاز به هزینه های گزافی دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن سیگار، بیماری لثه، و از دست رفتن دندان
0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code