مضرات بوتاکس برای درمان دندان قروچه

فشردن و ساییدن فک که تحت عنوان دندان قروچه یا براکسیسم نیز شناخته می شود، شامل کشش یا ساییدن مکرر عضلات فک است. این عادت می تواند منجر به بروز درد، مشکلات دندانی و سایر علائم شود. گاهی اوقات از تزریق بوتاکس برای فلج کردن موقت عضلات استفاده می شود تا فشار شدید را کاهش دهد. با این حال، برخی از معایب احتمالی استفاده از بوتاکس وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند.

چه چیزی باعث کلنچینگ فک می شود؟

دندان قروچه علل متعددی دارد:

 • استرس و اضطراب – فشار دادن دندان ها روی هم اغلب در مواقع استرس شدید بدتر می شود. ممکن است این حرکت از جمله تظاهرات فیزیکی ناخودآگاه اضطراب باشد.
 • اختلالات خواب کلنچینگ فک در درجه اول در هنگام خواب رخ می دهد. مسائلی مانند آپنه خواب، خر و پف، و دندان قروچه در خواب می توانند آن را تحریک کنند.
 • مال اکلوژن – ناهماهنگی بایت، دندان های کج، از دست دادن دندان ها، یا سایر عوامل دندانی می توانند با دندان قروچه و کلنچینگ فک ارتباط داشته باشند.
 • ژنتیک – برخی از افراد ممکن است به صورت ارثی مستعد دندان قروچه باشند.
 • داروها – داروهای خاصی مانند داروهای ضد افسردگی می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث دندان قروچه شوند.
 • سبک زندگی – سیگار، الکل، کافئین، داروهای غیر قانونی و رژیم غذایی ممکن است بر عادات دندان قروچه تأثیر بگذارند.
 • بیماری عصبی – اختلالات حرکتی، بیماری پارکینسون، زوال عقل و تشنج با افزایش دندان قروچه مرتبط هستند.
 • رفلاکس معده به مری – رفلاکس اسید در شب ممکن است به صورت انعکاسی باعث دندان قروچه شود.

دندان قروچه و کلنچینگ فک علیرغم درمان بوتاکس، بدون پرداختن به مقصران زمینه ای، ممکن است ادامه پیدا کند.

کلنچینگ فک

کلنچینگ فک

عوارض جانبی تزریقات بوتاکس

در حالی که بوتاکس به طور کلی بی خطر است، برخی از عوارض جانبی بالقوه دارد:

 • درد در محل تزریق – مقداری ناراحتی و کبودی در محل ورود سوزن شایع است.
 • ضعف عضلانی – گاهی اوقات فلج می تواند گسترش یابد و روی جویدن یا حالات صورت تأثیر بگذارد.
 • واکنش آلرژیک – بثورات، خارش، تورم و آنافیلاکسی ممکن هستند اما بسیار نادر می باشند.
 • تزریق در عروق خونی – تزریق تصادفی به داخل عروق خونی می تواند امکان پخش سم در جریان خون را فراهم کند و عوارض جانبی را افزایش دهد.
 • علائم تهوع و آنفولانزا سر درد، خستگی و بدن درد ممکن است پس از تزریق در برخی افراد ظاهر شوند.
 • خشکی دهان بوتاکس ممکن است تولید بزاق را کاهش داده و باعث احساس خشکی موقت دهان شود.
 • مشکلات بلع – این بسیار نادر است، اما اگر سم بیشتر از حد مورد نظر پخش شود، ممکن است رخ دهد.
 • افتادگی پلک – افتادگی پلک یا پتوز در صورتی امکان پذیر است که بوتاکس به خارج از عضلات فک پخش شود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیشگیری از شکست ایمپلنت دندانی با لیزر

تکنیک تزریق مناسب اثرات نامطلوب را به حداقل می رساند، اما برخی از خطرات همیشه وجود دارند. بیماران باید این موارد را به طور کامل با پزشکی که بوتاکس آنها را تزریق می کند در میان بگذارند.

ماهیت کوتاه مدت مزایا

یکی از نکات منفی مهم بوتاکس برای کلنچینگ فک این است که فواید آن فقط 3 تا 6 ماه دوام می آونرد. سپس با متابولیزه شدن و پاکسازی سم، اثرات فلج کنندگی آن از بین می رود.

به این معنا که بیماران به طور متوسط ​​هر 3 تا 4 ماه یک مرتبه به تزریق نیاز دارند تا کاهش انقباض را حفظ کنند. نیاز به تکرار مداوم درمان باعث می شود بوتاکس در طولانی مدت چندان راحت و مقرون به صرفه نباشد.

برخی از بیماران در طول زمان دچار مقاومت می شوند و برای رسیدن به همان پاسخ به دوزهای بالاتر نیاز دارند. تعطیلات دوره ای دارویی ممکن است به به حداقل رساندن این مقاومت دارویی کمک کند. اما ماهیت کوتاه مدت بوتاکس همچنان یک نقطه ضعف قابل توجه است.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه بوتاکس برای دندان قروچه بالا است و به طور کلی تحت پوشش بیمه برای این منظور نیست. هنگامی که نیاز به تکرار تزریق هر 3 تا 6 ماه یک مرتبه به طور نامحدود را در نظر بگیرید، هزینه ها به سرعت افزایش می یابند. با توجه به قیمت هر درمان، محدودیت های مالی، بوتاکس را برای مدیریت طولانی مدت دندان قروچه برای بسیاری از بیماران غیر واقعی می کند.

در مقایسه با محافظ دهان یا درمان اصلاح رفتار، بوتاکس بسیار گران تر است. معمولاً برای دندان قروچه های شدید رزرو می شود که به سایر گزینه های مقرون به صرفه تر پاسخ نمی دهند.

عوارض جانبی تزریقات بوتاکس

عوارض جانبی تزریقات بوتاکس

خطر آتروفی عضلانی فک

مطالعات نشان می دهند که استفاده مکرر از بوتاکس برای دندان قروچه به طور بالقوه می تواند منجر به آتروفی خفیف و تحلیل رفتن عضلات فک در طول زمان شود.

عضلات با فلج کردن مداوم، ممکن است به تدریج ضعیف و کوچک شوند. یک مطالعه نشان داد که پس از یک سال درمان با بوتاکس، حدود 10 درصد از حجم عضلات فک کاهش یافته است. اثرات قابل توجه بر قدرت جویدن گزارش نشده است. اما آتروفی پیشرونده خفیف با استفاده طولانی مدت از بوتاکس، بویژه در دوزهای بالاتر، یک نگرانی نظری است. بیماران ممکن است از تمرینات تقویت عضلات فک بهره مند شوند.

به عامل اصلی دندان قروچه نمی پردازد.

گرچه بوتاکس نیروی عضلانی فک را کاهش می دهد، اما ممکن است هنوز هم بیماران احساس کنند که می خواهند فک خود را فشار دهند. عوامل روانشناختی و ماهیت معمولی که باعث فشار دادن می شوند بی تأثیر باقی می مانند.

برخی از افراد گزارش می دهند که با وجود فلج شدن موقت عضلات، همچنان سعی می کنند از روی عادت آنها را به هم فشار دهند. استفاده از بوتاکس به تنهایی نمی تواند علل ریشه ای دندان قروچه مانند استرس، اضطراب، اختلالات خواب و موارد دیگر را برطرف کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوارض پریودنتال بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی

برای بهبود پایدار، بوتاکس در حالت ایده آل باید با رفتار درمانی، محافظ های بایت، داروها، مدیریت محرک ها و سایر رویکردهای جامعی ترکیب شود که منشأ کلنچینگ بیش از حد را درمان می کنند.

مشکلات مربوط به غذاهای سخت و جویدنی

در 1 تا 2 هفته نخست پس از تزریق بوتاکس، برخی از بیماران نمی توانند به راحتی غذاهای سفت تری مانند گوشت قرمز، سیب، آجیل، شیرینی، هویج، آبنبات یا یخ بجوند.

عضلات ضعیف شده فک برای بازیابی قدرت برای گاز زدن و جویدن شدید به زمان نیاز دارند. افرادی که برای دندان قروچه شدید بوتاکس دریافت می کنند ممکن است به طور موقت به غذاهای نرم و ملایم بچسبند.

افزایش مشکل در بلع

به ندرت، اثرات بوتاکس می توانند بیشتر از حد مورد نظر گسترش یابند و به عضلات درگیر در بلع و گفتار مانند گلو و زبان برسند. به ندرت، این ممکن است منجر به بروز مشکلات جزئی در بلع مایعات یا غذا برای مدتی شود.

این عارضه جانبی معمولاً موقتی است تا زمانی که اثرات بوتاکس از بین بروند. اما خطرات ناشی از حرکت ناخواسته سم به فراتر از عضلات فک هدف را نشان می دهد. تکنیک تزریق دقیق این احتمال را به حداقل می رساند.

عدم قطعیت در بیماران اطفال

هنگام استفاده از بوتاکس برای کلنچینگ فک در کودکان و نوجوانان باید عوامل دیگری را در نظر گرفت:

 • تأثیرات ناشناخته بر استخوان ها و ساختارهای در حال رشد صورت
 • افزایش مشکل در بلع به دلیل انتشار سم
 • نیاز به آرامبخش برای تزریق
 • درد بالقوه بیشتر با تزریق
 • فقدان تحقیق در مورد اثرات طولانی مدت در جمعیت کودکان

استفاده از بوتاکس در کودکان به طور کلی اجتناب می شود و به موارد شدید محدود است که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند. والدین باید به طور کامل در مورد خطرات بوتاکس برای کودکان در مقابل مزایای آن صحبت کنند.

درمان های جایگزین وجود دارند

با توجه به معایب فوق، بوتاکس ممکن است به عنوان درمان اولیه برای همه موارد دندان قروچه مناسب نباشد. بسیاری از گزینه های مؤثر دیگر وجود دارند:

 • اسپلینت های اکلوزال و محافظ های دهان
 • فیزیوتراپی برای فک و گردن
 • تکنیک های کاهش استرس
 • درمان اصلاح رفتار
 • اقدامات دندانپزشکی برای اصلاح مال اکلوژن
 • درمان هر گونه اختلال زمینه ای خواب یا روانی

تزریق بوتاکس معمولاً برای کلنچینگ و ساییدن شدید فک ها که در ابتدا در برابر چندین روش درمانی محافظه کارانه مقاوم و سر سخت است، استفاده می شود.

 

عوارض جانبی تزریقات بوتاکس

عوارض جانبی تزریقات بوتاکس

نتیجه گیری

برای دندان قروچه شدید که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد، بوتاکس می تواند به طور موقت نیروی فشردن و ساییدن ناشی از دندان قروچه را کاهش دهد. با این حال، فواید آن تنها 3  تا 6 ماه دوام دارند و به تکرار تزریق نیاز دارد. بوتاکس عوامل زمینه ای که باعث دندان قروچه می شوند را برطرف نمی کند. عوارض جانبی احتمالی، هزینه های بالا، آتروفی عضله فک و مشکلات بلع از نگرانی های احتمالی هستند. درمان های جایگزین مانند اسپلینت، اصلاح رفتار و مدیریت محرک ها باید ابتدا برای اکثر بیماران مبتلا به مشکلات دندان قروچه آزمایش شوند. افراد باید مزایا و معایب بوتاکس را به دقت با پزشک معاج خود بسنجند تا مشخص شود که آیا این بوتاکس برای وضعیت خاص و شدت علائم آنها مناسب است یا خیر.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد دنچر استوماتیت بدانید

پرسش های متداول

آیا استفاده از بوتاکس برای درمان کلنچینگ فک عوارض دائمی یا طولانی مدت دارد؟

هیچ عارضه جانبی دائمی یا طولانی مدت شناخته شده ای در ارتباط با استفاده گاه به گاه و عاقلانه بوتاکس برای دندان قروچه وجود ندارد. با این حال، برخی معتقدند که تزریق های مکرر طی سال ها به طور بالقوه می تواند منجر به بروز آتروفی تدریجی و کوچک شدن عضلات فک شود. اما هیچ شواهد قطعی ثابت نمی کند که این امر به میزان قابل توجهی و علامتی رخ می دهد. به نظر می رسد بوتاکس با دوز محافظه کارانه یک گزینه نسبتاً ایمن حتی برای مدیریت طولانی مدت ساییدن و فشار دادن شدید باشد.

آیا بوتاکس برای درمان کلنچینگ فک به سردردهای تنشی یا میگرن نیز کمک می کند؟

آری، تزریق بوتاکس برای دندان قروچه با شل کردن عضلات فک و صورت و فک که بیش از حد استفاده شده اند، ممکن است به کاهش سر دردهای تنشی، گردن درد و میگرن نیز کمک کند. این اثرات می توانند فراتر از فک گسترش یابند تا سر درد و درد صورت را تسکین دهند. با این حال، درمان با بوتاکس که به صورت خاص روی درمان میگرن متمرکز است، در مقایسه با دندان قروچه شامل تزریق در نواحی مختلف صورت است. رویکردها مکمل هم هستند اما یکسان نیستند.

آیا تمرینات یا تکنیک های دهانی برای تقویت عضلات فک و جلوگیری از آتروفی ناشی از استفاده طولانی مدت بوتاکس وجود دارد؟

آری، برخی از تمرینات تقویتی دهان می توانند به حفظ حجم و قدرت عضلات فک در طول دوره های فلج ناشی از بوتاکس کمک کنند. پزشک شما ممکن است تمریناتی مانند جویدن آرام آدامس فاقد قند، تمرین حرکات کنترل شده گاز زدن، یا تلفظ بیش از حد صداهای مصوت با صدای بلند را توصیه کند. هیدراته ماندن و تغذیه مناسب به کاهش آتروفی عضلانی نیز کمک می کنند.

آیا بوتاکس برای کلنچینگ فک می تواند علائم اختلال عملکرد مفصل فکی – گیجگاهی (TMD) را بدتر کند؟

در بیشتر موارد، تزریق صحیح بوتاکس علائم TMD مربوط به دندان قروچه مانند درد، سر درد و حساسیت فک را بهبود می بخشد. با کاهش فشار روی مفصل، بوتاکس ممکن است به بهبودی کمک کند. با این حال، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در فک که بیشتر از مدت زمان مورد انتظار اثرات بوتاکس طول می کشد، از نظر تئوری می توانند مشکلات TMD را تشدید کنند. اگر بعد از تزریق علائم بدتر شدند، بیماران باید به پزشک خود اطلاع دهند.

اگر بوتاکس تزریق شده برای کلنچینگ فک به نواحی مجاور مانند دهان، لب ها یا زبان گسترش یابد، چه خطراتی دارد؟

اثرات موقتی هستند، اما فلج شدن تصادفی عضلات مجاور می تواند منجر به بروز علائمی مانند تغییر در گفتار، لبخند کج، ترشح آب دهان، ضعف لب، بی حسی یا سوزن سوزن شدن زبان یا لب ها و افزایش مشکلات در جویدن یا بلع تا زمان از بین رفتن بوتاکس شود. تکنیک تزریق مناسب این خطر را به حداقل می رساند.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code