مشکلات شایع بریج های دندانی

باور کنید یا نه، بریج های دندانی یک فناوری قدیمی هستند. مقاله ای که در سال ۲۰۲۲ در مجله بین المللی دندانپزشکی و مراقبت های دهان منتشر شد، به یافته های باستان شناسی مصر باستان اشاره کرد که کارهای دندانپزشکی را نشان می داد که ما آنها را تحت عنوان بریج می شناسیم. سیم های ساخته شده از فلزات گرانبها مانند نقره و طلا برای تثبیت مواد زیبایی که ظاهراً برای پر کردن شکاف های ناخوشایند به دور دندان های موجود پیچیده شده بودند. این طول عمر بریج دندانی واقعاً برای کل زندگی بیمار بود!

با این حال، با وجود سابقه طولانی بریج های دندانی، مشکلات آنها برای بسیاری از افرادی که این فرایند زیبایی را انجام داده اند یک واقعیت است. در این مقاله، درباره برخی از مشکلات شایع بریج های دندانی، علائم هشدار دهنده ای که باید به آنها توجه کنید و اقداماتی که در صورت شل شدن بریج باید انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

مشکلات شایع مرتبط با بریج های دندانی

یک بریج برای پر کردن شکاف های موجود در لبخند شما با محکم کردن دندان مصنوعی (که تحت عنوان پونتیک نیز شناخته می شود) با استفاده از روکش های دندانی متصل به دندان های سالم عمل می کند. از آنجا که پروتز و ساختارهای تثبیت کننده آن روی شکاف موجود در دهان فرد “پل به انگلیسی bridge” می زنند، به راحتی می توان فهمید که این فرایند زیبایی نام خود را از کجا گرفته است. بریج ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: سنتی (روکش های متصل از پروتز پرسلن و فلزی پشتیبانی می کنند)، مریلند (فلپ های فلزی پروتز پلاستیکی را روی دندان های سالم محکم می کنند) و کنتی لور (پروتز به یک دندان مجاور متصل می شود).

دندانپزشکان نمی توانند در نخستین ویزیت به سادگی یک بریج را وارد دهان بیماران کنند. در عوض، آنها باید از دندان های موجود قالب گیری کنند و یک بریج سفارشی برای هر فرد بسازند. این فرآیند ساخت جایی است که بسیاری از مشکلات شایع بریج دندانی در آن بوجود می آیند. بدون ترتیب خاصی، در اینجا برخی از مشکلات شایع مرتبط با بریج های دندانی آورده شده اند:

 • بریج نامناسب. هنگامی که یک دندانپزشک قالب ضعیفی می گیرد یا بریج مطابق با استانداردهای صحیح ساخته نمی شود، نتیجه یک پروتز است که به خوبی داخل دهان فرد قرار نمی گیرد. وقتی این یکی از مشکلات بریج دندانی شما باشد ممکن است درد و آسیب بافتی ایجاد شوند.
 • پوسیدگی دندان. اگر قسمت روکش یک بریج سنتی به اندازه کافی محکم نباشد، باکتری ها می توانند به داخل آن بلغزند و شروع به حمله به دندان کنند. به دنبال آن پوسیدگی دندان رخ می دهد و بیماران علائمی مانند ناراحتی و تغییر رنگ را تجربه می کنند. بهداشت مناسب (مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن) می توانند به جلوگیری از پوسیدگی دندان زیر روکش کمک کنند.
 • حساسیت. تجربه مقداری حساسیت دندان در چند روز نخست بعد از فرایند دریافت بریج دندان انتظار می رود و طبیعی است. اما زمانی که ماه ها یا حتی سال ها بعد از نصب آن شروع می شود، یا اگر بیشتر از یک هفته ادامه پیدا کند یک علامت هشدار دهنده است و ممکن است بریج دندان کنده شود. ممکن است آسیب یا پوسیدگی رخ داده باشند. اگر بریج شل شده به دلیل پریودنتیت باشد، ممکن است حساسیت یا درد لثه تجربه شود. همچنین زمانی که دندان لق شده دائماً با دندان ها و لثه های اطراف برخورد می کند، ممکن است حساسیت ایجاد شود.
 • بریج آسیب دیده. بسیاری از ما چندان به لذت بردن از یک سیب ترد، یک هویج ترد یا آبنبات تند فکر نمی کنیم. با این حال، اگر بریج دارید، باید به آن فکر کنید. صرف نظر از پیشرفت های فعلی دندانپزشکی، کلاهک ها و پونتیک ها به اندازه دندان های طبیعی محکم نخواهند بود، و آسیب وارد شدن به بریج، در صورت جویدن چیزهای سفت یک امکان واقعی است.
 • دندان ترک خورده. گاهی اوقات دندان ها مشکلات اساسی دارند که بلافاصله مشخص نمی شوند، مانند ترک هایی که ممکن است با وارد شدن فشار به آنها به شکستگی کامل تبدیل شوند. متأسفانه نصب بریج یا تعمیر بریج دندان ممکن است به طور ناخواسته باعث آسیب به چنین دندان هایی شود.
 • مزه یا بوی بد. اگر بریج دارید و با وجود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، بو یا طعم بد دائمی دهان خود را تجربه می کنید، برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این می تواند نتیجه فساد ذرات غذا در زیر بریج های دندانی شما باشد. با شل شدن بریج دندان، ممکن است باکتری و ذرات غذا راه خود را به زیر یک یا هر دو روکش بریج شما پیدا کرده باشند. یک ذره کوچک غذا و نوع مناسب باکتری می توانند بوی بدی ایجاد کنند. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر دندانی مانند پوسیدگی دندان، با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید.
 • تکان خوردن بریج. حرکت بریج دندان با استفاده از زبان یا انگشت نشانه شایع شل شدن بریج دندانی است. آنها همچنین می توانند هنگام نوشیدن یا خوردن تکان بخورند. بریج های دندانی باید به عنوان یک دندان طبیعی با خیال راحت در دهان ثابت شوند. اگر دندان لق دارید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. یک بررسی زود هنگام از شل شدن یا افتادن بریج جلوگیری می کند.
 • بیماری پریودنتال. بیماری پریودنتال یا لثه یکی از نگرانی های بریج دندانی است که از جای خود خارج شده است. هنگامی که شما دچار التهاب لثه یا پریودنتیت می شوید، بریج های دندانی در معرض خطر بیشتری برای شل شدن قرار دارند. تحلیل رفتن لثه یا ایجاد پاکت های عمیق لثه نیز روی وضعیت بریج دندان تأثیر می گذارد.
مشکلات شایع بریج های دندانی

مشکلات شایع بریج های دندانی

نشانه هایی مبنی بر اینکه بریج دندانی بدی دارید!

در بخش قبلی، برخی از مشکلات معمولی بریج دندان را مورد بحث قرار دادیم. اکنون زمان آن است که در مورد آنچه که باید به آن توجه کنید اگر مشکوک هستید که ممکن است بریج دندانی بدی دارید صحبت کنید.در حالی که علائم زیر به طور قطعی دیگر مشکلات دندانی را رد نمی کند، در صورتی که آنها را تجربه می کنید باید به دنبال کمک پزشکی باشید:

 • شما مدام درد دارید. این علامت معمولاً زودتر از سایر نشانه ها رخ می دهد، حداقل هنگام پرداختن به بد قرار گرفتن بریج دندانی. هنگامی که بریج به درستی قرار نگیرد یا برای دهان شما بد طراحی شده باشد، باعث بروز ناراحتی قابل توجه، تحریک مداوم و حتی آسیب بافتی (به عنوان مثال، زخم، لثه های تحریک شده، عفونت ها یا تاول) می شود.
 • بایت شما مشکل دارد. بریج باید دقیقاً شبیه دندان های قدیمی شما باشد، در غیر اینصورت، وقتی دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهید، احساس خوبی در دهان شما ایجاد نمی شود. این همچنین می تواند منجر به بروز مشکلات گوش، سر درد و درد عضلانی از گردن به بالا شود.
 • بریج دارای تناسب شل است. به طور مشابه، بریجی که به خوبی داخل دهان قرار نگیرد ممکن است در دهان شما جابجا شود. زیرا بریج ها دائمی هستند، اصلاً نباید حرکت کنند! چنین بریج هایی ممکن است به تنظیم یا تعویض کامل نیاز داشته باشند.
 • لکه دار شده یا تغییر رنگ داده است. بریج ها نباید از پلاستیک ساخته شوند، اما این دقیقاً همان چیزی است که برخی از گزینه های ارزان تر از آن استفاده می کنند. این امر به ناچار منجر به ایجاد لکه های ناخوشایند می شود.
 • شما نوک زبانی صحبت می کنید. دندان های شما تقریباً به اندازه زبان شما روی نحوه صحبت کردن شما تأثیر دارند. اگر الفبای آواشناسی بین المللی رسمی انجمن بین المللی فونتیک را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که با قرار دادن زبان در مکان های مختلف داخل دهان، صامت ها به صدا در می آیند که دو مورد از آنها دندانی (همراه با دندان ها) و لب و دندانی (با لب پایین و دندان های فک بالا هستند).). یک جابجایی ناشی از بریج می تواند نحوه صحبت کردن شما را تغییر دهد.
 • غیر طبیعی به نظر می رسد. عملکرد تنها دلیلی نیست که افراد به خاطر آن به دنبال کار دندانپزشکی هستند. آنها می خواهند به گونه ای خاص به نظر برسند. اگر لبخند شما غیر طبیعی به نظر می رسد، احتمالاً در بریج شما مشکلی وجود دارد.
مشکلات شایع بریج های دندانی

مشکلات شایع بریج های دندانی

دلایل شل شدن بریج دندانی

متناسب نبودن تنها دلیلی نیست که ممکن است ناراحتی یا لکه های بد دهان را تجربه کنید. گرچه بریج ها دائمی هستند، اما به مرور زمان از بین خواهند رفت. (قاعده کلی این است که یک بریج که به درستی ساخته و نصب شده باید پنج تا هفت سال دوام بیاورد.) عوامل مختلفی می توانند باعث شل شدن بریج دندان شوند. دانستن برخی از این عوامل ممکن است در جلوگیری از جابجایی آنها به شما کمک کند. در اینجا برخی از دلایلی گفته شده اند که باعث می شوند بریج دندانی شل شود:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد پر کردن دندان بدانید!

فرسودگی سمان دندان: این به ندرت اتفاق می افتد مگر اینکه مشکلات سلامتی دیگری وجود داشته باشد. با این حال، با گذشت زمان، سیمان دندان می تواند شل شده و بریج دندان را از جای خود خارج کند. این می تواند ناشی از خوردن مکرر مواد غذایی چسبنده باشد که از روی بریج از سیمان دور می شوند.

پوسیدگی دندان های پایه: بهداشت نامناسب دندان می تواند باعث پوسیدگی دندان های نگهدارنده بریج شود. سیمان دندانی که به بریج و دندان های پایه متصل می شود، با پوسیدگی دندان می شکند. این باعث لق شدن و تکان دادن دندان ها می شود.

ترومای مستقیم دندانی: یک ضربه سخت به سر، صورت یا دهان مانند زمین خوردن ممکن است باعث شل شدن بریج دندانی شما شود. ممکن است بریج یا دندان های نگهدارنده بریج آسیب دیده باشند.

سایر علل شل شدن بریج دندانی عبارتند از:

 • گاز زدن یا جویدن غذاهای سفت مانند آبنبات های سفت
 • شکستن یک یا هر دو دندان پایه
 • شکستن پونتیک
 • شکستن چارچوب فلزی یا پرسلن
 • گذشت زمان و فرسایش
 • بریج از ابتدا نامناسب بوده است.
مشکلات شایع بریج های دندانی

مشکلات شایع بریج های دندانی

اگر بریج دندان شما شل شد چه باید کرد؟

آیا بریج های دندانی به راحتی می شکنند؟ نه الزاماً، اما اگر بریج شما شکست یا شل شد، یک مورد اورژانس دندانپزشکی است. فوراً با متخصص دندانپزشکی خود تماس بگیرید تا برای تعمیر یا تعویض آن یک قرار ملاقات تعیین کنید. با این حال، لازم نیست اجازه دهید مشکلات بریج شما را غافلگیر کنند. در اینجا برخی از اقدامات پیشگیرانه وجود دارند که می توانید برای به حداقل رساندن مشکلات شایع بریج انجام دهید:

 • از غذاهای سفتی که به دندان های شما آسیب وارد می کنند اجتناب کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را هر روز رعایت کنید.
 • برای معاینات منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • انجام پاکسازی تخصصی منظم دندان ها ضروری است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با فرایند پولیش کردن دندان ها

قبل از قرار ملاقات، از تکان دادن، تمیز کردن و بازی با بریج خودداری کنید. دستکاری بیشتر بریج دندان می تواند باعث آسیب بیشتر به دندان پایه یا بریج شود.

در صورت وجود آثار خون یا ذرات غذا، دهان خود را با آب گرم و نمک شستشو دهید. از دهانشویه های ضد عفونی کننده که باعث تحریک بافت لثه می شوند استفاده نکنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code