دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی یکی از روش های تخصصی مراقبت های دهانی است که که تمرکز آن روی بهبود ظاهر دهان، دندان ها، و لبخند است. و گرچه فرایندهای دندانپزشکی زیبایی به جای آنکه ضروری باشند، معمولاً انتخابی هستند، برخی از موارد درمان مزایای ترمیمی و احیاء کننده هم ارائه می دهند. رایج ترین فرایندهایی که در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، نسبتاً ساده هستند، در حالی که برخی دیگر پیچیده تر هستند و نیاز به مراقبت تخصصی دارند.

اینله و آنله

اینله و آنله به عنوان پر شدگی های غیر مستقیم شناخته می شوند، که در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند، و زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که یک دندان پوسیدگی خفیف تا متوسط داشته باشد یا مقدار کافی از ساختار دندان باقی نمانده باشد تا از پر شدگی حمایت کند. اینله مستقیماً روی سطح دندان قرار داده می شود، به شرطی که هیچ آسیبی به کاسپ دندان وارد نشده باشد. با این حال، وقتی کاسپ یا یک بخش بزرگتر دندان آسیب ببیند، به جای آن از آنله استفاده می شود تا کل سطح دندان را پوشش دهد.

اینله ها و آنله ها در لابراتوارهای دندانپزشکی از مواد رزین کامپوزیت ساخته می شوند و با سمان (چسب) دندانپزشکی به دندان ها متصل می شوند. آنها حمایت کافی برای استحکام بخشیدن به دندان ها، احیاء شکل آنها، و پرهیز از پوسیدگی و تخریب بیشتر فراهم می آورند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

باندینگ دندان ها

باندینگ به ترمیم پوسیدگی ها، آسیب دیدگی ها، یا تغییر رنگ دندان ها با استفاده از موادی اشاره دارد که رنگ آنها شباهت زیادی به رنگ مینای دندان ها دارد. دندانپزشک شما قسمت های پوسیده دندان را با دریل می تراشد و مقداری کامپوزیت روی سطح دندان اعمال می کند، سپس آن را به شکل درست در می آورد و فرم می دهد سپس با تاباندن نور با تراکم بالا آن را کیور می کند. باندینگ قادر است آسیب دیدگی های دندان ها را پوشش دهد و به دندان ها در جای خودشان ظاهر دندانی سالم ببخشد. باندینگ یکی از کم هزینه ترین فرایندهای دندانپزشکی زیبایی است که برای بیمارانی که پوسیدگی دندان، لب پر شدگی، یا ترک دندان، یا ساییدگی لبه های دندان دارند فراهم است.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

ونیرهای دندانی

ونیرهای دندانی که عموماً از سرامیک های با مرتبه پزشکی ساخته می شوند برای دندان های هر فردی به صورت سفارشی ساخته می شوند تا شبیه دندان های طبیعی بیمار باشند. آنها فوق العاده واقعی به نظر می رسند و می توانند مشکلات زیبایی متعددی را برطرف کنند، از کجی، ترک خوردگی، و آسیب دیدگی مینای دندان گرفته تا فاصله های چشمگیر بین دندان ها. دندانپزشک ونیرها را با استفاده از چسب های دندانپزشکی روی سطح جلوی هر دندان اعمال می کند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

سفید کردن دندان ها

یکی از اصلی ترین فرایندهای دندانپزشکی زیبایی، سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ است که می تواند در مطب دندانپزشک انجام شود. سفید کردن دندان ها باید پس از پاکسازی پلاک ها، تارتار و دیگر رسوبات از روی دندان ها انجام شود تا ظاهر طبیعی آنها را احیاء کند. علاوه بر این، دندان ها می توانند بلیچ شوند تا به رنگی روشن تر از رنگ اصلی خود درآیند.

طی چندین سال، دندان های در اثر خوردن غذا، نوشیدنی ها، داروها، یا عادات فردی مانند کشیدن سیگار، ساییده می شوند و روی آنها لکه ایجاد می شود. سفید کردن دندان ها رنگ آنها را تغییر می دهد و این فرایند می تواند در مطب یا دندانپزشکی انجام شود. بعلاوه، بیمار می تواند برای دستیابی به تأثیر مشابه طی یک دوره یک یا دو هفته ای، از خمیر دندان های مخصوص استفاده کند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان ها بعد از دست رفتن آنها استفاده می شوند. دندانپزشک یک پیچ تیتانیومی کوچک در محل دندان از دست رفته داخل فک قرار می دهد، که به عنوان حامی برای یک روکش عمل می کند. این ایمپلنت ها از دندان های طبیعی اطراف خود تقریباً غیر قابل تشخیص هستند و وقتی استخوان و بافت های اطراف با ایمپلنت پیوند می خورند، آنها به طور دائم در جای خود بدون هیچ خطری قرار می گیرند. بیماران مجبورند بهداشت دهانی خود را در طول دوره جایگذاری ایمپلنت های دندانی به خوبی رعایت کنند تا پلاک ها و ذرات و باقی مانده های غذا را از منطقه اطراف آن پاک کنند.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

روکش های دندانی

روکش های دندانی، که کلاهک نیز نامیده می شوند، روی دندان ها قرار می گیرند و جایگزین کل ساختار پوسیده یا آسیب دیده دندان در بالای خط لثه می شوند، و شکل، اندازه، استحکام، و ظاهر دندان را احیاء می کنند. روکش ها از دندان ها در برابر شکسته شدن محافظت می کنند یا ساختار ترک خورده دندان را در کنار یکدیگر حفظ می کنند؛ از آنها می توان با اهداف زیبایی استفاده کرد تا دندان های بد شکل یا دندان هایی که به شدت بد رنگ شده اند را پوشش دهند. روکش ها می توانند از فلز، ترکیب پرسلاین و فلز، رزین، یا سرامیک ساخته شوند.

 

گزینه های دیگر

بریج از روکش هایی تشکیل شده است که برای دندان هایی ساخته شده اند که در طرفین شکاف یا جای خالی دندان های از دست رفته قرار می گیرند، در حالی که دندان مصنوعی وسط آن قرار می گیرد. دنچر یا پروتز مصنوعی جایگزینی متحرک برای دندان های از دست رفته است. بریس های دندانی می توانند دندان های کج یا غیر همراستا را صاف کنند و با اعمال فشار مداوم طی یک دوره زمانی کار می کنند تا به آرامی دندان ها را در مسیر خاصی جابجا کنند.

اگر به فکر فرایندهای زیبایی دندانپزشکی هستید، لازم است یک دندانپزشک زیبایی پیدا کنید که گزینه هایی که به آنها علاقه مند هستید را به شما ارائه دهد.

0/5 (0 نظر)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بعد از کشیدن دندان عقل چه چیزی باعث گیج و منگ شما می شود؟
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code