آیا دندان قروچه روی سینوس ها تأثیر می گذارد؟

در این نوشته می خوانید:

دندان قروچه، که تحت عنوان دندان قروچه نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که شامل فشردن یا ساییدن دندان ها روی یکدیگر می شود. معمولاً در هنگام خواب اتفاق می افتد، اما برخی افراد هنگام بیداری نیز دندان قروچه می کنند. دندان قروچه می تواند منجر به بروز انواع مشکلات سلامت دهان شود، از جمله فرسایش دندان ها، لب پر شدن دندان ها و درد یا ناراحتی در عضلات فک و مفاصل فکی – گیجگاهی. اما آیا دندان قروچه می تواند روی سینوس ها نیز تاثیر بگذارد؟ بیایید نگاهی دقیق تر به ارتباط بین دندان قروچه و مشکلات سینوس بیندازیم.

چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟

قبل از بررسی چگونگی تأثیر دندان قروچه روی سینوس ها، درک اینکه در وهله اول چه چیزی باعث بروز دندان قروچه می شود می تواند کمک کننده باشد. علل احتمالی عبارتند از:

 • استرس و اضطراب: استرس عاطفی یا اضطراب از عوامل اصلی ایجاد دندان قروچه هستند. ساییدن دندان ها روی یکدیگر ممکن است یک واکنش ناخودآگاه به استرس باشد.
 • اختلالات خواب: دندان قروچه معمولاً همراه با اختلالات خواب مانند آپنه خواب رخ می دهد. این می تواند واکنشی به اختلالات خواب باشد.
 • داروها: برخی از داروهای روانپزشکی مانند داروهای ضد افسردگی خاص با دندان قروچه مرتبط هستند.
 • مال اکلوژن: مشکلات مربوط به هم راستایی بایت می توانند به عنوان یک مکانیسم جبرانی باعث دندان قروچه شوند.
 • ژنتیک: برخی مطالعات نشان می دهند که دندان قروچه ممکن است یک عامل ژنتیکی داشته باشد که در خانواده ها وجود دارد.
 • عوامل سبک زندگی: مصرف بیش از حد کافئین، الکل یا تنباکو ممکن است در دندان قروچه دخیل باشند.

شناسایی و رسیدگی به علت اصلی دندان قروچه برای مدیریت طولانی مدت آن نقش کلیدی دارند. حالا بیایید در مورد چگونگی تأثیر آن روی سلامت سینوس بحث کنیم.

چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟

چه چیزی باعث دندان قروچه می شود؟

دندان قروچه چگونه می تواند روی سینوس ها تأثیر بگذارد؟

چند راه وجود دارند که دندان قروچه بیش از حد ممکن است مشکلات سینوسی را تشدید یا بدتر کند:

افزایش فشار در سر

فشار ثابتی که در طول دندان قروچه به دندان ها و فک وارد می شود می تواند منجر به التهاب و درد در مفاصل فکی – گیجگاهی (TMJ ها) شود. TMJ ها استخوان فک را به جمجمه متصل می کنند. هنگامی که این مفاصل تحریک می شوند، می تواند درد یا فشار را به صورت، سر و سینوس ها منتقل کند. دندان قروچه ممکن است عضلات سر و گردن را منقبض کند و با احساس فشار ارتباط داشته باشد.

گرفتگی سینوس

برخی تحقیقات نشان می دهند که دندان قروچه می تواند جریان هوای بینی را مسدود کرده و منجر به ایجاد احساس احتقان شود. یک مطالعه نشان داد که 71 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به سینوزیت مزمن دندان قروچه را نیز تجربه کرده اند. دندان قروچه ممکن است التهاب ایجاد کند که با احتقان بینی و فشار سینوسی ارتباط دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیر بیماری ها بر ایمپلنت دندانی

درد یا سر درد

درد و فشار ناشی از دندان قروچه همچنین می تواند سر دردهای موجود یا درد صورت مربوط به مشکلات سینوسی را تشدید کند. فشار مداوم روی عضلات اطراف سر و گردن می تواند سر درد را تحریک یا تشدید کند. دندان قروچه ممکن است باعث درد ارجاعی شود که در صورت، حفره های سینوسی و سر منعکس می شود.

اختلال در خواب

دندان قروچه اغلب در طول خواب رخ می دهد که می تواند الگوی خواب طبیعی را مختل کند. فقدان خواب با کیفیت می تواند احتقان سینوس و سر درد را تشدید کند. استراحت ناکافی نیز ممکن است افراد را نسبت به درد و فشار در صورت حساس تر کند.

تشدید آلرژی

آلرژی اغلب با مشکلات سینوسی ارتباط دارد. التهاب ناشی از دندان قروچه ممکن است باعث شود  برخی افراد نسبت به آلرژن ها واکنش بیشتری نشان دهند. افزایش احتقان و تولید مخاط ناشی از آلرژی نیز می تواند با دندان قروچه تشدید شود.

به طور کلی، روش اصلی که دندان قروچه بیش از حد روی سینوس ها تأثیر می گذارد، ایجاد التهاب و فشار در سر است. این می تواند احتقان، سر درد و سایر مشکلات سینوسی را بدتر کند. درمان دندان قروچه ممکن است به کاهش مشکلات سینوسی مرتبط کمک کند.

دندان قروچه چگونه می تواند روی سینوس ها تأثیر بگذارد؟

دندان قروچه چگونه می تواند روی سینوس ها تأثیر بگذارد؟

علائمی که نشان می دهند دندان قروچه روی سینوس های شما تأثیر می گذارد

در اینجا برخی از علائم و نشانه های شایعی را مرور می کنیم که نشان می دهند دندان قروچه ممکن است مشکلات سینوسی را تشدید کند:

 • افزایش فشار و درد صورت
 • سردردهای مکرر
 • احتقان سینوسی بیشتر
 • تشدید درد سر درد پس از بیدار شدن از خواب
 • فشار یا درد سینوسی هنگام فشردن یا ساییدن دندان ها
 • درد فک، گونه یا صورت
 • گوش درد
 • آسیب های دندانی مانند لب پر شدن یا ترک خوردن دندان ها
 • درد یا ناراحتی در عضلات فک
 • کاهش تخلیه مخاط
 • مشکل در تنفس از راه بینی
 • گلو درد
 • هالیتوزیس (بوی بد دهان)

اگر متوجه هر یک از این علائم هشدار دهنده شدید، بخصوص اگر با درد فک یا سر درد از خواب بیدار می شوید، در مورد احتمال دندان قروچه با دندانپزشک یا پزشک خود صحبت کنید. ممکن است یک مطالعه خواب یا تست خواب خانگی برای ارزیابی دندان قروچه شما در خواب توصیه شود. دندانپزشک شما همچنین می تواند علائم دندان قروچه را در دهان شما بررسی کند.

عوارض دندان قروچه روی سینوس ها

دندان قروچه درمان نشده مزمن که با مشکلات سینوسی مرتبط است، می تواند منجر به بروز چندین عارضه شود:

بدتر شدن عفونت سینوسی

التهاب و فشار اضافی ناشی از دندان قروچه می تواند عفونت سینوسی را بیشتر کند. احتقان و اختلال در تخلیه ترشحات سینوس ها به عنوان بستری برای رشد باکتری ها عمل می کند. عفونت های مکرر سینوسی ممکن است ایجاد شوند.

اختلالات TMJ

TMJ ها می توانند در اثر دندان قروچه بیش از حد آسیب ببینند. این ممکن است به کار دندانپزشکی و جراحی پر هزینه برای رفع ناهماهنگی فک ها یا مشکلات TMJ مانند دیسک های جابجا شده نیاز داشته باشد.

آپنه خواب

آپنه خواب و دندان قروچه اغلب با یکدیگر مرتبط هستند. انسداد جریان هوا ناشی از احتقان سینوسی ناشی از دندان قروچه می تواند باعث بروز دوره هایی از قطع تنفس در طول خواب شود. این امر کیفیت خواب را بیشتر کاهش می دهد.

سینوزیت مزمن

افزایش التهاب در مجاری بینی و سینوس ناشی از دندان قروچه ممکن است منجر به بروز عفونت مزمن سینوسی شود. سینوزیت حاد در صورت عدم توجه به دندان قروچه می تواند مداوم شود.

پولیپ بینی

التهاب ناشی از دندان قروچه می تواند باعث رشد بیش از حد بافت به نام پولیپ بینی در حفره های سینوسی شود و مانع تخلیه مخاط شود. ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی نیاز باشد.

علائم آسم

احتقان و التهاب ناشی از دندان قروچه ممکن است در برخی از بیماران آسم را تشدید کند. فشار سینوسی می تواند راه های هوایی برونش را تشدید کند.

عوارض دندان قروچه روی سینوس ها

عوارض دندان قروچه روی سینوس ها

آسیب های دندانی

دندان قروچه مداوم در نهایت باعث شکستگی دندان ها، نیاز به روکش یا بریج و سایر اقدامات پر هزینه دندانپزشکی می شود. همچنین می تواند تراز بایت را تغییر دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاشت ایمپلنت های دندانی برای دو دندان از دست رفته

جستجوی درمان برای دندان قروچه و مشکلات سینوسی مرتبط، قبل از بدتر شدن آنها می تواند به جلوگیری از بروز عوارض پر هزینه و دردناک کمک کند.

تشخیص دندان قروچه درگیر سینوس ها

برای تعیین اینکه آیا دندان قروچه باعث تشدید مشکلات سینوسی شما می شود، ممکن است از روش های تشخیصی زیر استفاده شود:

 • معاینه بالینی: دندانپزشک شما علائم دندان قروچه مانند ساییدگی دندان ها، حساسیت فک و درد عضلانی را بررسی خواهد کرد. پزشک شما می تواند فشار و احتقان سینوسی را بررسی کند.
 • مطالعه خواب: مطالعه خواب شبانه می تواند دوره های دندان قروچه و سطح اکسیژن را ثبت کند. این به تشخیص دندان قروچه در خواب و آپنه خواب کمک می کند.
 • تست خواب خانگی: یک مانیتور خواب کوچک خانگی می تواند برای ارزیابی دندان قروچه و اثرات آن روی کیفیت خواب استفاده شود.
 • تصویربرداری: سی تی اسکن یا تصویربرداری MRI ممکن است احتقان و التهاب را در حفره های سینوسی نشان دهد.
 • آندوسکوپی بینی: یک دوربین کوچک که در مجرای بینی قرار می گیرد امکان مشاهده التهاب سینوس را برای پزشک فراهم می آورد.
 • تست آلرژی: تست های پوستی یا خون می توانند تشخیص دهند که آیا آلرژی با احتقان سینوسی ارتباط دارد یا خیر.
 • ثبت روزانه علائم: ثبت روزانه علائم به شناسایی محرک ها و الگوهای علائم کمک می کند.
 • ابزارهای دندانپزشکی: محافظ های دندانی سفارشی که در شب استفاده می شوند می توانند تعیین کنند که آیا کاهش دندان قروچه مشکلات سینوسی را کاهش می دهد یا خیر.

اگر مشکوک هستید که مشکلات سینوسی شما با دندان قروچه مرتبط هستند، به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا بتواند شما را برای معاینه صحیح و اصولی معرفی کند.

چگونه تاثیر دندان قروچه بر سینوس ها را متوقف کنیم؟

اگر دندان قروچه باعث تشدید مشکلات سینوسی شما شود، در اینجا چند گزینه درمانی برای توقف چرخه وجود دارند:

محافظ های دهان و دندان

استفاده از نایت گارد سفارشی که توسط دندانپزشک شما ارائه می شود می تواند از دندان ها در برابر آسیب ساییدگی محافظت کند و تنش فک را کاهش دهد. این ممکن است به کاهش فشار روی عضلات صورت، مفاصل و سینوس های ملتهب کمک کند.

داروها

شل کننده های عضلانی، مسکن ها و ضد احتقان ها ممکن است برای تسکین علائم دندان قروچه و تنش صورت تجویز شوند. اسپری های استروئیدی بینی می توانند التهاب سینوس ها را کاهش دهند.

مدیریت استرس

پرداختن به استرس، اضطراب و سایر عوامل سبک زندگی که با دندان قروچه ارتباط دارند، از طریق مشاوره، بیوفیدبک، مدیتیشن و غیره می تواند به کاهش دندان قروچه کمک کند.

فیزیوتراپی

ورزش های کششی، ماساژ و سایر PT برای عضلات سر، گردن و فک می توانند تنش های تشدید کننده مشکلات سینوسی را کاهش دهند.

ابزارهای دهانی

ابزارها و اسپلینت های مخصوص دهان می توانند به تنظیم مجدد بایت و کاهش ساییدن و فشردن دندان ها کمک کنند.

CPAP برای آپنه خواب

اگر دندان قروچه منجر به بروز آپنه خواب شده است، استفاده از دستگاه CPAP در شب می تواند تنفس طبیعی را حفظ کند و کیفیت خواب را بهبود بخشد.

درمان شناختی رفتاری

CBT می تواند به شناسایی و اصلاح افکار یا رفتارهایی که منجر به دندان قروچه بیش از حد در شب می شوند کمک کند.

عمل جراحی

برای سینوزیت مزمن شدید ناشی از دندان قروچه طولانی مدت، ممکن است جراحی هایی مانند جراحی آندوسکوپی سینوس یا سپتوپلاستی برای باز کردن مسیرهای تخلیه مخاط نیاز باشد.

درمان سریع دندان قروچه و احتقان و التهاب سینوس های مرتبط می تواند از بروز عوارض جدی تر جلوگیری کند. حتماً در مورد سلامت سینوس ها به طور منظم با پزشک خود پیگیری کنید.

درمان های جایگزین برای تسکین مشکلات سینوس ناشی از دندان قروچه

همچنین برخی از درمان های طبیعی و خانگی وجود دارند که ممکن است علائم مشکلات سینوس که با دندان قروچه تشدید می شوند را تسکین دهد:

 • کمپرس گرم را روی گونه ها، فک ها و کناره های بینی بگذارید تا گردش خون و تخلیه مخاط بهتر شود.
 • از اسپری های سالین و کیت های شستشو برای چندین بار شستشوی مجاری بینی در روز استفاده کنید.
 • دوش بخار بگیرید یا برای افزایش رطوبت مجرای بینی خشک از یک مرطوب کننده استفاده کنید.
 • با نوشیدن مقدار زیادی آب برای رقیق شدن مخاط، هیدراته بمانید.
 • از روغن های ضروری مانند نعناع، ​​اکالیپتوس یا روغن درخت چای برای باز کردن مجاری تنفسی استفاده کنید.
 • برای پاک کردن سینوس ها و تسکین التهاب، شستشو با آب نمک را انجام دهید.
 • برای کاهش التهاب مکمل هایی مانند کورستین، باتربور یا بروملین را امتحان کنید.
 • از غذاهای التهاب آور مانند لبنیات، گندم، الکل و کافئین خودداری کنید.
 • از تکنیک های مدیریت استرس مانند یوگا، تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض آلرژن، از سیستم های تصفیه هوا و پوشش های گرد و غبار استفاده کنید.
 • برای تسکین سینوس ها، علاوه بر مراقبت های پزشکی، با درمان های خانگی سازگار باشید. ممکن است کمی آزمون و خطا طول بکشد تا دریابید کدام گزینه برای شما مناسب تر است.
درمان های جایگزین برای تسکین مشکلات سینوس ناشی از دندان قروچه

درمان های جایگزین برای تسکین مشکلات سینوس ناشی از دندان قروچه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در موارد زیر باید به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید:

 • علائم سینوسی مانند احتقان، سر درد یا درد صورت باقی می مانند یا بدتر می شوند.
 • علائم با داروهای بدون نسخه از بین نمی روند.
 • در فک، شقیقه یا دندان های خود درد یا فشار احساس می کنید.
 • شما علائمی از دندان قروچه مانند تحریک پذیری فک، ساییدگی یا شکستگی دندان ها دارید.
 • فکر می کنید دندان قروچه در شب ممکن است روی کیفیت خواب تأثیر بگذارد.
 • در تنفس از راه بینی مشکل دارید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  قابل مشاهده بودن ایمپلنت دندانی از زیر لثه

مشکلات تکرار شونده سینوسی که ممکن است با دندان قروچه درمان نشده تشدید شوند، را نادیده نگیرید. برای تعیین علت زمینه ای و بهترین گزینه های درمانی به دنبال کمک تخصصی باشید. رسیدگی به دندان قروچه می تواند کلیدی برای تسکین علائم ناراحت کننده سینوس باشد.

پرسش های متداول در مورد دندان قروچه و سلامت سینوس ها

آیا دندان قروچه می تواند باعث عفونت سینوسی شود؟

خود دندان قروچه مستقیماً باعث عفونت سینوس نمی شود. با این حال، می تواند التهاب و احتقان ایجاد کند و امکان رشد باکتری ها را فراهم نماید و عفونت های سینوسی ایجاد شوند. درمان دندان قروچه به عادی سازی عملکرد سینوس کمک می کند.

چرا هنگام عفونت سینوسی صورتم درد می کند؟

درد و فشار صورت در عفونت های سینوسی شایع است زیرا غشاهای متورم به اعصاب صورت فشار می آورند. دندان قروچه می تواند این درد را تشدید کند. کاهش التهاب در سینوس ها باید ناراحتی صورت را کاهش دهد.

آیا TMJ می تواند باعث بروز مشکلات سینوسی شود؟

آری، اختلالات TMJ اغلب با مشکلات سینوسی همراه هستند. درد مفصل فک و اختلال عملکرد ناشی از دندان قروچه می تواند درد را به سینوس ها منتقل کند. التهاب TMJ همچنین ممکن است تخلیه سینوس را مختل کند. درمان TMJ و دندان قروچه ممکن است علائم سینوسی را کاهش دهد.

آیا دندان قروچه می تواند باعث سرگیجه شود؟

در برخی موارد، آری. دندان قروچه می تواند فشاری را در گوش و سر ایجاد کند و به طور بالقوه منجر به سرگیجه شود. کشش گردن ناشی از دندان قروچه نیز ممکن است به سبکی سر و سرگیجه کمک کند. تسکین دندان قروچه و درد فک مرتبط می تواند سرگیجه را کاهش دهد.

چگونه می توان مشکلات سینوس ها ناشی از دندان قروچه را کاهش داد؟

کیت های شستشوی بینی، اسپری های استروئیدی بینی، ضد احتقان ها و آنتی هیستامین ها به پاکسازی احتقان سینوس ناشی از التهاب در نتیجه دندان قروچه کمک می کنند. پرداختن به دندان قروچه با ابزارهای دندانپزشکی و سایر درمان ها نیز فشار وارده بر مسیرهای مسدود شده سینوسی را از بین می برد.

به طور خلاصه، دندان قروچه به دلیل التهاب و فشار ایجاد شده، می تواند احتقان سینوسی و سر دردهای همراه و درد صورت را تشدید و بدتر کند. جستجو برای درمان مشکوک دندان قروچه شبانه یا مشکلات TMJ می تواند به تسکین علائم سینوسی و جلوگیری از عوارض کمک کند. اگر فکر می کنید سلامت سینوس شما تحت تأثیر دندان قروچه قرار گرفته است، با دندانپزشک و پزشک خود همکاری کنید تا بهترین طرح درمان را تعیین کنید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code