بعد از کشیدن دندان عقل چه چیزی باعث گیج و منگ شما می شود؟

با یک جستجوی سریع در اینترنت، ویدئوهای افرادی که بعد از کشیدن دندان های عقل خود مانند دیوانه ها رفتار می کنند، هیچ پایانی ندارد، اما چه چیزی باعث این رفتار می شود؟ برای توضیح در این مقاله، به این پرسش پاسخ می دهیم که بعد از کشیدن دندان عقل چه چیزی باعث گیج و منگ شدن شما می شود؟

بعد از کشیدن دندان عقل چه چیزی باعث گیج و منگ شدن شما می شود؟

کشیدن دندان عقل- یک مرور کلی

قبل از اینکه در مورد نوع دارویی صحبت کنیم که در طول فرایند کشیدن دندان عقل استفاده می شود، بیایید یک گام به عقب برداریم و به این فکر کنیم که دندان عقل چیست و چرا برخی از افراد به کشیدن دندان عقل نیاز دارند.

دندان های عقل آخرین دندان های مولر هستند که در پشت دهان ما بیرون می آیند، یکی در هر طرف در بالا و پایین دهان؛ در مجموع چهار دندان مولر. آنها معمولاً تا زمانی بین 18 سالگی و در اوایل بیست سالگی ظاهر نمی شوند و تا آن زمان، سایر دندان های دائمی ما به طور کامل رشد کرده اند. در نتیجه، گاهی اوقات، این دندان ها فضایی که برای رشد مناسب نیاز دارند را ندارند و ممکن است نسبت به بقیه دندان های ما در زوایای غیر طبیعی ظاهر شوند. آنها به ندرت ممکن است نهفته شوند، به این معنا که تا حدی توسط دندان های دیگری که قبلاً رشد کرده اند مسدود می شوند، بنابراین دندان های عقل به طور کامل نمی توانند بیرون بیایند.

در هر یک از این شرایط، دندانپزشک ممکن است به شما توصیه کند که دندان عقل خود را بکشید، و این یک روش اصلی در نظر گرفته می شود که بسته به بیمار به سطوح مختلفی از بی حسی و آرامبخش نیاز دارد.

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل

انواع مختلف بی حسی و آرامبخش

بسته به بیمار و همچنین ماهیت جراحی، دندانپزشک تصمیم می گیرد که از چه سطحی از بی حسی و آرامبخش استفاده کند.

بی حسی برای بی حس کردن درد استفاده می شود در حالی که آرامبخش هم برای کاهش بیشتر درد و هم برای ایجاد احساس آرامش و راحتی بیشتر در بیمار استفاده می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت پس از جراحی لثه (افزایش طول تاج دندان)

در اینجا سطوح مختلفی که ممکن است استفاده شوند را توضیح می دهیم:

بی حسی موضعی

بی حسی موضعی در حداقل میزان ممکن است که برای تمام دندان های عقل استفاده می شود. این شامل تزریق مسکن توسط دندانپزشک به دهان و لثه های اطراف ناحیه ای است که قرار است فرایند انجام شود، و پیام های ارسال شده از اعصاب به مغز را مسدود می کند، بنابراین بیمار قادر نخواهد بود در آن ناحیه درد احساس کند.  این همچنین نوع استاندارد بی حسی است که برای طیف وسیعی از سایر فرایندهای دندانپزشکی نیز استفاده می شود و باعث می شود تا چند ساعت بعد از انجام فرایند، دهان بی حس شود. با این حال، به سرعت از بین می رود و این نوع بی حس کننده هیچ نوع گیج و منگی یا رفتار عجیبی ایجاد نمی کند.

برای بسیاری از بیماران، زمانی که این فرایند بی دردسر تلقی می شود و هیچ عارضه ای وجود ندارد، این ممکن است تنها بی حسی مورد نیاز باشد.

آرامبخش جزئی

اگر دندانپزشک تشخیص دهد که بیمار به تسکین درد بیشتری نیاز دارد و همچنین برای کمک به آرامش به چیزی نیاز دارد، نوعی آرامبخش سبک به شکل اکسید نیتروژن به او داده می شود. اکسید نیتروژن گازی است که گاهی اوقات تحت عنوان گاز خنده نیز شناخته می شود، و یک آرامبخش متداول است که مدت هاست با فرایندهای دندانپزشکی همراه بوده است. اکسید نیتروژن از طریق ماسک تنفس می شود و به آرام شدن بیمار کمک می کند و باعث می شود بیمار کمتر احساس اضطراب کند و بی خیال تر شود. همچنین مقدار مشخصی از تسکین درد را فراهم می کند، گرچه بدون بی حسی موضعی، اکسید نیتروژن به تنهایی کافی نخواهد بود.

هنگامی که اکسید نیتروژن تجویز می شود، بیمار ممکن است نوعی سبکی سر رویایی را احساس کند. با این حال، این احساس در عرض چند دقیقه پس از اتمام فرایند از بین خواهد رفت، بنابراین این نوع دارو معمولاً به رفتار نامنظم پس از کشیدن دندان عقل منجر نخواهد شد.

در یک محیط بالینی، اکسید نیتروژن بسیار ایمن تلقی می شود.

آرامبخش متوسط

اگر بیمار بخصوص در مورد این فرایند عصبی باشد، دندانپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که آرامبخش متوسط ​​را تجویز کند، که معمولاً به شکل قرص حاوی نوعی بنزودیازپین است. اثرات این نوع دارو می تواند مدت طولانی تری بین چهار تا شش ساعت باقی بماند و تا چند ساعت پس از اتمام فرایند باعث بروز برخی رفتارهای غیرعادی شود. به عنوان مثال، بیماران ممکن است برخی از مشکلات کوتاه مدت حافظه را تجربه کنند، ممکن است در تصمیم گیری مشکل داشته باشند، ممکن است احساس عاطفی داشته باشند و ممکن است تا حدودی احساس سردرگمی کنند. به همین دلیل، بیماران نباید پس از عمل جراحی برای رانندگی کردن خود تا منزل برنامه ریزی کنند، نباید با ماشین آلات سنگین کار کنند و نباید بلافاصله پس از اتمام فرایند کشیدن دندان به سر کار خود بازگردند. (در واقع، بهتر است حداقل چند روز بعد از کشیدن دندان عقل مرخصی داشته باشید تا زمان بیشتری برای بهبودی به خود بدهید).

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیزوسرجری Piezosurgery در دندانپزشکی چیست؟

با این حال، مزیت استفاده از این نوع  دارو این است که بیمار را در حین جراحی در حالت آرامش و سازگاری قرار می دهد و اضطراب و استرس را از بین می برد و کار دندانپزشک را آسان می کند. در طول این فرایند، بیمار ممکن است خود را در حالت خوابیده و خارج از خواب ببیند، اما بیدار کردن او در مواقع اضطراری نیز آسان است.

انواع بی حسی و آرامبخش

انواع بی حسی و آرامبخش

آرام بخش عمیق

در صورت نیاز به آرام بخش عمیق تر، از دوز بالاتر بنزودیازپین یا یک اپیوئید استفاده می شود. این عمل باعث بیهوشی بیمار خواهد شد و بعید است که پس از آن، فرایند کشیدن دندان را به خاطر داشته باشد. این نوع آرام بخش زمانی استفاده می شود که بیماران “در معرض خطر بالا” تلقی شوند یا زمانی که آنها بویژه نگران این فرایند هستند و به چیزی شدیدتر برای آرام کردن آنها نیاز دارند. همچنین زمانی استفاده می شود که انتظار می رود جراحی بیشتر از حد معمول طول بکشد.

داروهای این نوع فرایند معمولاً به صورت داخل وریدی تجویز می شوند و زمانی که بیمار از خواب بیدار می شود، این احتمال وجود دارد که تا مدتی پس از انجام فرایند، برخی از رفتارهای نامنظم را احساس کند.

بیهوشی عمومی

بیهوشی عمومی معمولاً برای کشیدن دندان عقل استفاده نمی شود، اما اگر انتظار رود که این فرایند پیچیده باشد- یا اگر بیمار ترجیح می دهد در طول فرایند بیهوش بماند، ممکن است مورد توجه قرار گیرد.

در طول فرایند باید یک متخصص بیهوشی حضور داشته باشد که معمولاً در بیمارستان انجام می شود. برای نظارت بر هرگونه عارضه، معمولاً بهبودی در بیمارستان انجام می شود. بیمار معمولاً به همان شکلی که به او بنزودیازپین یا مواد مخدر داده می شود احساس “گیج و منگی” نمی کند، اما احتمالاً تا چند ساعت پس از به هوش آمدن دوباره “ناراحتی” احساس می کند.

چرا شما را گیج و منگ می کند؟

بیماران معمولاً زمانی که به آنها آرامبخش بنزودیازپین داده می شود، بعد از کشیدن دندان عقل احساس گیج و منگی دارند و در حرکات خود تعادل ندارند. این داروها نه تنها سیستم عصبی مرکزی را سرکوب می کنند، بلکه ساختار شیمیایی مغز را نیز تغییر می دهند، که می تواند علائمی از جمله بی حسی و برخی رفتارهای عجیب را ایجاد کند. شناخته شده است که افراد خواب آلودگی و سردرگمی را تجربه می کنند، با خویشتنداری کمتری رفتار می کنند و چیزهایی را می گویند که احتمالاً نباید بگویند.

در ویدیوهای نمونه های آنلاین هیچ کمبودی وجود ندارد، و می توانند بسیار سرگرم کننده به نظر برسند- اما بهتر است از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید بعد از فرایند از شما مراقبت کند زیرا نمی توانید واکنش خود را پیش بینی کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اهمیت و چگونگی مراقبت از دندان و لثه ها

تأثیرات تا چه مدت ادامه خواهند داشت؟

به طور کلی، این حالت در عرض چند ساعت از بین خواهد رفت، بنابراین زمانی که کسی شما را به منزل رساند و به شما کمک کرد در رختخواب یا روی کاناپه راحت باشید، دوباره احساس و رفتار عادی خواهید داشت. با این حال، پس از کشیدن دندان عقل، به دلیل همان داروهایی که استفاده می شود، ممکن است دچار نوعی هذیان شوید. در این مورد، ممکن است یک یا دو روز کامل طول بکشد تا دوباره احساس طبیعی خود را بدست بیاورید، و در این مدت ممکن است احساس سردرگمی و ناتوانی در تفکر واضح داشته باشید.

با این حال، این در بیماران مسن تر بسیار شایع تر است، و از آنجا که بیشتر افراد در سنین جوانی دندان عقل خود را می کشند، این نوع واکنش اغلب مشاهده نمی شود.

نکاتی برای بهبودی عوارض جانبی

 

از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید از شما مراقبت کند

قبل از کشیدن دندان عقل، مطمئن شوید که دوست یا یکی از اعضای مورد اعتماد خانواده خود را پیدا کرده اید که می تواند شما را به منزل ببرد و بعد از فرایند از شما مراقبت کند. به خاطر داشته باشید، ممکن است بعد از فرایند کشیدن کارهایی اندک شرم آور انجام دهید یا بگویید، بنابراین باید فردی باشد که با او کاملاً احساس راحتی کنید.

انتظار نداشته باشید که بعد از جراحی تا منزل رانندگی کنید.

دوست یا یکی از اعضای خانواده شما نیز باید کسی باشد که پس از کشیدن دندان شما را به منزل می برد- شما نباید خودتان سعی کنید رانندگی کنید. در واقع، بهتر است حداقل تا دو روز بعد از کشیدن دندان عقل اصلاً رانندگی نکنید، فقط برای آنکه ایمن بمانید.

بهبود عوارض جانبی

بهبود عوارض جانبی

برای استراحت و بهبودی بعد از کشیدن دندان عقل برنامه ریزی کنید.

برای بقیه روز، تنها برنامه شما باید آرامش و ریکاوری باشد. یک نقطه روی کاناپه مشخص کنید، زیر لحاف پنهان شوید، فیلم یا سریال مورد علاقه خود را نگاه کنید و روی حرکت کردن حساب نکنید. همچنین، مطمئن شوید که برای یکی دو روز آینده، غذاهای مناسب مانند سوپ رقیق میل می کنید.

در دو روز بعد از فرایند کشیدن دندان هیچ تصمیم مهمی نگیرید.

شما شفاف فکر نمی کنید، بنابراین برای حداقل دو روز بعد از عمل، برای گرفتن تصمیمات مهم یا امضای قراردادهای الزام آور قانونی یا سایر اسناد برنامه ریزی نکنید. داروهای مختلفی که برای بیهوشی و آرامبخش استفاده می شوند می توانند عوارض جانبی داشته باشند. همانطور که مشاهده کردیم، داروهای مختلفی که برای تسکین درد و کنترل اضطراب استفاده می شوند در طول کشیدن دندان عقل می توانند منجر به بروز برخی رفتارهای نامنظم در چند ساعت پس از پایان عمل شوند.

در نتیجه، باید مطمئن شوید که فردی را پیدا می کنید که به او اعتماد دارید تا از شما مراقبت کند، پس از پایان عمل – و احتمالاً باید از او بخواهید که از شما فیلم نگیرد!

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code