آبسه لثه

آبسه لثه چیست؟

آبسه حفره ای پر از چرک است که در قسمت های مختلف بدن، از جمله داخل دهان، گسترش می یابد. برخی افراد دچار آبسه دندان می شوند که منطقه اطراف دندان را تحت تأثیر قرار می دهد. اما گاهی اوقات، آبسه می تواند روی لثه نیز شکل بگیرد. آبسه لثه که آبسه پریودنتال نیز نامیده می شود، شرایط دردناکی است که می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. مهم است که با علائم آبسه لثه آشنایی داشته باشید و اگر با یکی از آنها مواجه شدید، به دنبال درمان پزشکی باشید.

آبسه لثه

آبسه لثه

 

علل بروز آبسه لثه کدامند؟

آبسه لثه زمانی اتفاق می افتد که باکتری های موجود در دهان منجر به بروز عفونت در فضای بین دندان و لثه ها شوند. برخی آبسه های لثه ناشی از بیماری های پریودنتال هستند، که در نتیجه بهداشت ضعیف دهان و دندان ها بوجود می آیند.

بیماری پریودنتال شرایط التهابی لثه ها است که زمانی گسترش می یابد که پلاک زیر لثه ها انباشته می شود. پلاک لایه بسیار چسبناک و بی رنگی از باکتری ها است. وقتی این لایه به طور منظم با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان زدوده نشود، عفونت می تواند در بافت های اطراف اتفاق بیفتد. این می تواند منجر به تشکیل آبسه شود.

آبسه لثه می تواند در نتیجه پاکت پریودنتال عمیق نیز ایجاد شود. پاکت پریودنتال فضایی است که در نتیجه بیماری لثه اطراف دندان ها شکل می گیرد. باکتری می تواند در این فضا زندگی کند. در صورتی که غذا و پلاک در این فضا پنهان شوند، باکتری می تواند رشد کند.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف نیز می تواند منجر به بروز آبسه لثه شود زیرا سیستم ایمنی بدن شما قادر نیست با عفونت مبارزه کند. عواملی که می توانند از دفاع بدن بکاهند عبارتند از خستگی، استرس، یا داشتن بیماری مزمن.

آبسه لثه

آبسه لثه

 

علائم و نشانه های آبسه لثه

ممکن است به برخی شرایط دهان و لثه ها توجه نشود و در مراحل اولیه منجر به بروز علائم کوچکی شوند. این شرایط در مورد آبسه لثه صدق نمی کنند. این آبسه ها می توانند منجر به بروز درد مداوم و شدید در منطقه ای شوند که تحت تأثیر قرار گرفته است. اگر دهان خود را باز کنید و به منطقه نگاهی بیندازید، ممکن است متوجه تورم و قرمزی نیز شوید. دیگر علائم آبسه لثه عبارتند از:

·        حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد یا داغ.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع بی حسی یا بیهوشی در جراحی های دهان

·        درد حین جویدن.

·        لق شدن دندان.

·        مزه بد داخل دهان (ناشی از خروج چرک).

·        ترشح چرک.

·        تب.

آبسه لثه

آبسه لثه

 

آبسه لثه چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر درد و سوزش لثه، یا مزه بد چرک و عفونت داخل دهان را تجربه کردید، این نشانه ها و علائم را نادیده نگیرید. هر چه سریعتر از دندانپزشک خود وقت بگیرید. دندانپزشک بر اساس علائم و نشانه های شما می تواند آبسه لثه شما را شناسایی کند (یا تشخیص دیگری دهد).

طی این جلسه، دندانپزشک ممکن است لثه های شما را معاینه کند و نشانه های عفونت را جستجو کند. این علائم شامل درد، تورم، یا قرمزی هستند. در کنار مشاهدات و معاینات چشمی لثه ها، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس بگیرد تا از عدم وجود بیماری پریودنتال (لثه) یا دندان عفونی (در نتیجه عفونت پالپ دندان) مطمئن شود. تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس می تواند به دندانپزشک شما کمک کند بررسی کند که آیا تحلیل استخوان در نتیجه عفونت نیز اتفاق افتاده است یا خیر. علائم و نشانه های آبسه لثه می توانند به مرور زمان به تدریج بهبود پیدا کنند.

 

درمان های آبسه لثه

 به خاطر داشته باشید که آبسه لثه به صورت خود به خود بهبود کامل نخواهد یافت. برای شروع درمان لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید. درمان های آبسه لثه شامل تخلیه آبسه و خارج کردن هر گونه مواد زائدی هستند که داخل پاکت پریودنتال وجود دارند. دندانپزشک می تواند فرایند پاکسازی عمقی به نام جرمگیری و تسطیح سطح ریشه را پیشنهاد دهد. این فرایند پلاک ها و جرم های بالا و زیر سطح خط لثه را پاکسازی می کند.

تخلیه آبسه برای خارج کردن عفونت و پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر ضروری است. این فرایند عبارت است از ایجاد یک برش روی آبسه. دندانپزشک ممکن است قبل از آغاز فرایند، برای بی حس کردن منطقه ای که نیاز به درمان دارد از داروهای بی حس کننده موضعی استفاده کند.

دندانپزشک می تواند از تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس استفاده کند تا مشخص نماید آیا آبسه لثه منجر به تحلیل استخوان شده است یا خیر. بسته به میزان تحلیل استخوان، دندانپزشک ممکن است کشیدن دندان را انتخاب کند. علاوه بر این ممکن است فرایندی برای بازسازی استخوان یا بافت از دست رفته لثه پیشنهاد دهد.

آبسه لثه، گاهی اوقات می تواند حتی پالپ دندان که مرکز دندان است را نیز تحت تأثیر قرار دهد. پالپ از عروق خونی، اعصاب و بافت های همبند ساخته شده است. در صورتی که پالپ تحت تأثیر قرار گرفته باشد، برای تخلیه بخش های آسیب دیده دندان ممکن است نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) داشته باشید.

 

داروها

علاوه بر این فرایندهای دندانی برای تخلیه و درمان عفونت، دندانپزشک ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک نیز تجویز کند. اگر دندانپزشک قادر به تخلیه کامل عفونت نباشد، آنتی بیوتیک می تواند به کاهش تورم کمک کند. علاوه بر این، این داروها می توانند به پیشگیری از بروز مجدد عفونت کمک کنند و مانع گسترش عفونت به دیگر قسمت های بدن شوند. در صورت تجربه هر گونه دردی، دندانپزشک شما می تواند داروی مسکن برای شما تجویز کند.

هیچ راهی برای درمان آبسه لثه در منزل وجود ندارد. به منظور کاهش درد و حساسیت تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید، دهان خود را با آب گرم و نمک شستشو دهید یا برای کاهش التهاب، داروهای مسکن OTC مانند ایبوپروفن مصرف نمایید.

 

پیشگیری از بروز آبسه لثه

برای پیشگیری از بروز آبسه لثه باید بهداشت دهان را به خوبی رعایت نمود، که عبارت است از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم. دو تا سه مرتبه در طول روز، بویژه پس از وعده های غذایی مسواک بزنید. این کار می تواند مقدار پلاک هایی که روی دندان ها و یزر خط لثه ها انباشته می شوند را کاهش دهد. بعلاوه، حداقل یک مرتبه در طول روز نخ دندان بکشید تا ذرات غذا و پلاک چسبیده به لثه ها را بردارید.

برای مراجعه به دندانپزشک و پاکسازی های منظم برنامه ریزی کنید. هر شش ماه یک مرتبه پاکسازی های تخصصی را روی دندان های خود انجام دهید. دندانپزشک می تواند سلامت لثه ها و دندان های شما را بررسی نماید و مشکلات دهانی را خیلی زود تشخیص دهد تا از بروز بیماری و عفونت پیشگیری نماید.

0/5 (0 نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code